Ekipa specjalistów z Grecji rozpoczęła fotografowanie tysięcy rękopisów znajdujących się w prawosławnym klasztorze św. Katarzyny, położnym u stóp góry Synaj. Znajdują się tam m.in. jedne z najstarszych egzemplarzy Ewangelii.
Każdy z rękopisów jest fotografowany cyfrowo w świetle czerwonym, zielonym i niebieskim, po czym za pomocą programu komputerowego będą one połączone w jedno kolorowe zdjęcie wysokiej jakości.
O digitalizacji klasztornych zbiorów zdecydowano z powodu napiętej sytuacji w północnej części półwyspu Synaj, gdzie aktywni są islamiści, których towarzysze w Afganistanie, Syrii i Iraku zniszczyli już wiele zabytków i dokumentów. I choć Święty Klasztor Góry Synaj znajduje się w bardziej bezpiecznej, południowej części półwyspu, to jednak przełożony klasztoru, abp Damian uznał za celowe jak najszybsze dokończenie projektu.
Obejmuje on stworzenie cyfrowego archiwum 4500 rękopisów z klasztornej biblioteki. Rozpoczęte w 2018 r. prace mogą potrwać nawet ponad 10 lat. Prowadzi je organizacja badawcza non-profit Elektroniczna Biblioteka Wczesnych Rękopisów (Early Manuscripts Electronic Library - EMEL) we współpracy z biblioteką Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA), która jesienią br. rozpocznie udostępnianie kolorowych fotografii rękopisów w Internecie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.