Reklama

Artyści z Twórczego Klubu Seniora uszyli 25 sukien dla Matki Bożej

Można je zobaczyć w Galerii "Hortar" w Tarnowie.

Reklama

W sumie na wystawie prezentowanych jest 250 prac członków Twórczego Klubu Seniora działającego przy parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Są wśród nich ikony, rysunki, grafiki, malarstwo olejne i temperowe, akwarele, malarstwo na szkle, rzeźby, pachworki czy kolaże, ale z pewnością duże wrażenie robią sukienki uszyte dla Matki Bożej. Jest ich 25. Powstały z różnych materiałów, nawet liści czy guzików, ale najwięcej jest tych uszytych z ubrań, którymi artystki podzieliły się z Maryją.

Otwarcie wystawy "Talenty odkryte" odbyło się 2 maja w Galerii "Hortar" przy ul. Legionów w Tarnowie z okazji 5. rocznicy działalności Twórczego Klubu Seniora. - Nasz klub powstał w październiku 2013, ale swoje pięciolecie świętujemy w maju po to, by uczcić Matkę Bożą - mówi Andrzej Trybulski, tarnowski architekt i artysta, animator klubu.

Artyści z Twórczego Klubu Seniora uszyli 25 sukien dla Matki Bożej   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Członkowie Twórczego Klubu Seniora wraz z jego animatorem Andrzejem Trybulskim

- Każda z artystek szyła swoją suknię dla Maryi, każda jest inna, wyraża wnętrze i zdradza emocje artystów. Teraz po raz pierwszy są prezentowane. Z inicjatywy biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża zobaczymy je także podczas wyruszania pielgrzymki tarnowskiej na Jasną Górę - wyjaśnia Andrzej Trybulski.

Tłumaczy, że artyści należący do klubu nigdy nie mieli w rękach pędzla ani ołówka. Ich średnia wieku to ponad 70 lat. Są wśród nich pielęgniarki, inżynierowie, najwięcej księgowych, jeden odlewnik turbin i nauczycielki. - Najstarszy członek klubu, którego pożegnaliśmy w ubiegłym roku, miał 87 lat. Prace kolegów, którzy odeszli, także są na wystawie prezentowane, zaznaczone czarnymi kokardkami. Proszę je obejrzeć - zachęca animator klubu.

Artyści z Twórczego Klubu Seniora uszyli 25 sukien dla Matki Bożej - Talenty tkwią w każdym, a cała filozofia naszej pielgrzymki po tej ziemi polega na tym, by je rozeznać, potem rozwijać i nimi się dzielić - dodaje. - Ci ludzie już nie mają czasu dyskutować o lekarstwach i problemach zdrowotnych, ich pasją jest twórczość. Już żyją zupełnie inaczej. Nie zamartwiają się, ale zastanawiają się nad kolorami świata, nad tym, jakie liście ususzyć i jaki materiał wyciągnąć z szafy do kolejnej kompozycji. To są te problemy, które pomagają żyć w innym świecie, w świecie obcowania z pięknem, i to jest największe osiągnięcie naszego klubu - uważa Andrzej Trybulski, przywołując słowa z nauczania Jana Pawła II, ale też z adhortacji papieża Franciszka skierowanej do młodych. I w niej seniorzy znaleźli zastosowanie do siebie.

- Twórczość tych artystów wpływa także na atmosferę w ich domu, tematy rozmów rodzinnych, które dotyczą teraz często twórczości i wiary. Artyści, dzieląc się swoimi pracami z najbliższymi, traktują je jako swój testament podarowany dzieciom - wyjaśnia animator.

Wszystko zaczęło się od wygranego ogólnopolskiego konkursu "Seniorzy w akcji", który dofinansowywał działalność klubu przez pierwszy rok, ale kiedy powstało miejsce wspólnych spotkań, integracji, wymiany myśli i działania, nie było już mowy o tym, by z tego rezygnować. Klub ma charakter otwarty. Organizuje pielgrzymki, warsztaty, wystawy zbiorowe i indywidualne swoich członków, dni otwarte galerii przy pracowni. Uczestniczy w plenerach integracyjnych na zamku w Dębnie, corocznych tarnowskich Dniach Seniora i konkursach plastycznych, jak chociażby ten ogólnopolski "Bł. Karolino, świeć nam przykładem". Seniorzy aktywnie uczestniczą w życiu parafii, w każdy piątek miesiąca modlą się Koronka i Litanią do Pana Jezusa Miłosiernego.

Artyści z Twórczego Klubu Seniora uszyli 25 sukien dla Matki Bożej   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Od prawej właścicielka Galerii "Hortar" - Teresa Kopczyńska z córką oraz Andrzej Trybulski - animator Twórczego Klubu Seniora.

Do Twórczego Klubu Seniora należy ok. 30 osób.  Andrzej Trybulski animuje go przy współpracy Jerzego Ruszela. Opiekę duchową sprawuje kapelan ks. Jacek Soprych, także ikonopisarz. Działalność klubu wspiera ks. Grzegorz Rzeźwicki, proboszcz parafii św. Maksymiliana, na terenie której działa klub. Wśród jego członków rozbudziły się także talenty pisarskie i wokalne. Pojawiła się inicjatywa utworzenia parafialnego chóru.

Wystawę "Talenty odkryte" można oglądać w Galerii "Hortar" przez cały maj. Jej właścicielka Teresa Kopczyńska zachęca również do obejrzenia stałej wystawy "Dekalog w obrazach", jaka powstała z inicjatywy i pomysłu jej męża oraz artysty Stanisława Rodzińskiego w 2007 roku. Autorami malarskiej interpretacji przykazań są wybitni twórcy, jak Stanisław Rodziński, Paweł Taranczewski, Bogdan Klechowski czy Tadeusz Boruta.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama