Minister Michał Boni poinformował w piątek w Sejmie, że jeśli straty w związku z powodzią przekroczą dwa miliardy euro, Polska zwróci się o pomoc finansową z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej.
"Jeśli szkody przekroczą okreśony pułap - 2 miliardy 125 milionów euro, to będziemy występowali z wnioskiem do Funduszu Solidarności, by (...) otrzymywać wsparcie na pokrycie kosztów części działań o charakterze publicznym, podejmowanych na rzecz powodzian" - poinformował Boni.
Jak mówił, z rejonów objętych powodzią ewakuowano już w sumie 23 tys. osób. Dodał, że uruchomiona została pierwsza pomoc dla mieszkanców tych rejonów - zasiłki w wysokości do 6 tys. zł. Minister podkreślił, że rząd szacuje, iż poszkodowanych w wyniku powodzi może być nawet 100 tys. gospodarstw.
Do końca przyszłego tygodnia powinna być znana wielkość strat poszczególnych gospodarstw i gmin - zapowiedział Boni. Dodał, że Rada Ministrów wyda rozporządzenie, które ułatwi poszkodowanym w powodzi gminom przeprowadzenia przetargów budowlanych. Przygotowywane są też regulacje, które mają dać im możliwość uzyskiwania preferencyjnych kredytów (z 2 proc. oprocentowaniem w skali roku - PAP), m.in. na mieszkania dla osób, które stracił swoje domy.
Minister powiedział, że także powodzianie będą mogli uzyskiwać preferencyjne kredyty na odbudowę lub wyremontowanie swoich domów. Zapowiedział specjalną pomoc dla dzieci, m.in. finansowanie wyjazdów na wakację i szkolnych wyprawek.
Boni poinformował, że resort pracy uruchomił 90 mln zł, które mają być wykorzystywane m.in. na prace związane z odbudową zniszczonej infrastruktury i zatrudnienie w tym celu m.in. bezrobotnych mieszkańców zalanych terenów.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.