Watykan zachowuje ostrożność wobec doniesień o tym, że naukowcom udało się stworzyć pierwszą żywą komórkę kontrolowaną przez sztuczny genom. Zdecydowanie bardziej przychylna i otwarta jest reakcja przewodniczącego episkopatu Włoch.
Autorami innowacyjnego rozwiązania są amerykańscy naukowcy z J. Craig Venter Institute, którzy mają nadzieję, że ich eksperyment pozwoli lepiej zrozumieć podstawowe mechanizmy sterujące ważnymi procesami życiowymi.
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poproszony o komentarz do prac badaczy, o których poinformowało pismo "Science", oświadczył: "Nie chcąc podważać autorytetu przeglądu naukowego, należy dodać, że już wcześniej podawano podobne informacje, które z biegiem czasu były sprowadzane do właściwych proporcji".
"Należy zatem poczekać, by dowiedzieć się o tym więcej" - stwierdził ks. Lombardi, wyjaśniając zarazem, że nie zna artykułu na ten temat.
O podobną ostrożność zaapelował były przewodniczący Papieskiej Akademii Życia biskup Elio Sgreccia.
Przewodniczący włoskiego episkopatu kardynał Angelo Bagnasco powiedział zaś: "Nie znam szczegółów, ale oczywiście, jeśli tak jest, to jest to następny znak inteligencji człowieka, daru Boga, by lepiej poznać stworzenie i móc je lepiej uporządkować, jeszcze bardziej uporządkować".
"Z drugiej strony inteligencja nigdy nie jest bez odpowiedzialności, a zatem każda forma inteligencji i każda zdobycz naukowa musi być zawsze dostosowana do wymiaru etycznego, który ma zawsze w swym sercu prawdziwą godność każdej osoby w perspektywie stworzenia" - oświadczył kardynał Bagnasco.
Przewodniczący komisji włoskiego episkopatu do spraw prawnych biskup Domenico Mogavero ocenił: "To potencjalna bomba zegarowa, niebezpieczna broń o podwójnym wymiarze, której konsekwencje trudno sobie wyobrazić".
W wywiadzie dla dziennika "La Stampa" bp Mogavero podkreślił, że "bardziej w imię rozumu niż wiary" przestrzec należy przed "scenariuszami sztucznego życia, człowieka bionicznego, stworzonego w laboratorium". "To koszmar, który należy oddalić" - powiedział. I dodał: "Ten, kto zajmuje się nauką, nie powinien nigdy zapominać, że istnieje tylko jeden stwórca, Bóg".
Ksiądz Roberto Colombo, jeden z największych autorytetów w dziedzinie genetyki we włoskim Kościele zaznaczył zaś, że stworzenie sztucznej komórki może mieć "straszne konsekwencje", jeśli badania będą prowadzone "bez odpowiedzialności i ograniczeń".
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.