Watykan o stworzeniu "sztucznej komórki"

Watykan zachowuje ostrożność wobec doniesień o tym, że naukowcom udało się stworzyć pierwszą żywą komórkę kontrolowaną przez sztuczny genom. Zdecydowanie bardziej przychylna i otwarta jest reakcja przewodniczącego episkopatu Włoch.

Autorami innowacyjnego rozwiązania są amerykańscy naukowcy z J. Craig Venter Institute, którzy mają nadzieję, że ich eksperyment pozwoli lepiej zrozumieć podstawowe mechanizmy sterujące ważnymi procesami życiowymi.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poproszony o komentarz do prac badaczy, o których poinformowało pismo "Science", oświadczył: "Nie chcąc podważać autorytetu przeglądu naukowego, należy dodać, że już wcześniej podawano podobne informacje, które z biegiem czasu były sprowadzane do właściwych proporcji".

"Należy zatem poczekać, by dowiedzieć się o tym więcej" - stwierdził ks. Lombardi, wyjaśniając zarazem, że nie zna artykułu na ten temat.

O podobną ostrożność zaapelował były przewodniczący Papieskiej Akademii Życia biskup Elio Sgreccia.

Przewodniczący włoskiego episkopatu kardynał Angelo Bagnasco powiedział zaś: "Nie znam szczegółów, ale oczywiście, jeśli tak jest, to jest to następny znak inteligencji człowieka, daru Boga, by lepiej poznać stworzenie i móc je lepiej uporządkować, jeszcze bardziej uporządkować".

"Z drugiej strony inteligencja nigdy nie jest bez odpowiedzialności, a zatem każda forma inteligencji i każda zdobycz naukowa musi być zawsze dostosowana do wymiaru etycznego, który ma zawsze w swym sercu prawdziwą godność każdej osoby w perspektywie stworzenia" - oświadczył kardynał Bagnasco.

Przewodniczący komisji włoskiego episkopatu do spraw prawnych biskup Domenico Mogavero ocenił: "To potencjalna bomba zegarowa, niebezpieczna broń o podwójnym wymiarze, której konsekwencje trudno sobie wyobrazić".

W wywiadzie dla dziennika "La Stampa" bp Mogavero podkreślił, że "bardziej w imię rozumu niż wiary" przestrzec należy przed "scenariuszami sztucznego życia, człowieka bionicznego, stworzonego w laboratorium". "To koszmar, który należy oddalić" - powiedział. I dodał: "Ten, kto zajmuje się nauką, nie powinien nigdy zapominać, że istnieje tylko jeden stwórca, Bóg".

Ksiądz Roberto Colombo, jeden z największych autorytetów w dziedzinie genetyki we włoskim Kościele zaznaczył zaś, że stworzenie sztucznej komórki może mieć "straszne konsekwencje", jeśli badania będą prowadzone "bez odpowiedzialności i ograniczeń".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-3°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
wiecej »