MSWiA wydało kolejny komunikat w związku z powodzią w Polsce. Informuje o bieżących pracach i zagrożeniach. Za PAP podajemy jego treść
We Wrocławiu Odra zalała osiedle Kozanów. Trudna sytuacja na Lubelszczyźnie. Dziś ewakuowano mieszkańców gminy Wilków. W województwie łódzkim nadal utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia powodziowego. W województwie kujawsko - pomorskim ogłoszony został stan alarmu powodziowego dla gmin nadwiślańskich. Na wyższą falę musi się przygotować Poznań. Powoli stabilizuje się sytuacja na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.
Województwo śląskie
Sytuacja w województwie śląskim stabilizuje się. Na wszystkich terenach ogarniętych powodzią wody opadają. Trwa jednak nadal stan pogotowia przeciwpowodziowego.
Służby koncentrują się głównie na usuwaniu zalewisk, udrożnieniu komunikacji, zapewnieniu bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. W zbiornikach retencyjnych odbudowywana jest rezerwa przeciwpowodziowa, trwają przeglądy i czyszczenie przepustów oraz innych urządzeń melioracyjnych.
Strażacy rozpoczęli drugą fazę akcji ratowniczej - na terenach, przez które przeszła powódź, pracują przy usuwaniu zalewisk. Zabezpieczają też osuwiska, jakie powstały po przejściu ulewnych deszczów. Najgorsza sytuacja jest w Międzybrodziu Bialskim, gdzie ziemia osuwa się o 1 cm na godzinę, co grozi zawaleniem 150 budynkom usytuowanym na zboczu góry Żar - ludzie z nich zostali ewakuowani, a policja zabezpieczyła cały teren. Osuwiska występują także w Cieszynie, gdzie zagrażają dwóm budynkom w centrum miasta, a także w powiecie cieszyńskim gdzie głównie dotyczą dróg. W województwie śląskim utrudnienia są jeszcze na DK 52 w miejscowości Kobiernice oraz na DK 81 w miejscowości Wiślica. Pociągi, w tym międzynarodowe, na trasie prowadzącej przez stację Katowice-Brynów jeżdżą już według rozkładów. Nadal tysiąc policjantów pełni służbę, przede wszystkim koncentrując się na zabezpieczeniu mienia osób ewakuowanych. Stabilizuje się sytuacja w oczyszczalniach ścieków. Stan sanitarny jest dobry. Nie występuje zagrożenie chorobami epidemiologicznymi. Zaopatrzenie w wodę dostarczaną przez wodociągi jest właściwe.
W wyniku powodzi zostało uszkodzonych i zniszczonych prawie 8,5 tys. domów i mieszkań. Dane te jednak ulegają zmianie, bo szacunki strat dopiero się rozpoczęły.
Województwo mazowieckie
W Warszawie fala kulminacyjna skończy się wcześniej. Od kilku godzin nie wzrasta poziom wody. Punkt kulminacyjny w stolicy wyniósł 780 cm. Jednak ze względu na długość fali mieszkańcy powinni być czujni do wtorku. Służby ostrzegają, ze wały mogą rozmiękać i przesiąkać. W piątek (22 maja br.) rozdysponowano 350 ton piasku w rejonach: ul. Sitowie, ul. Sokola, ul. Wioślarska, ul. Solec, u. Bartycka, ul. Rodzynkowa, ul. Jar, wał Miedzeszyński, Wisłostrada na wysokości Zamku Królewskiego. W zapasie pozostaje 170 tys. worków.
Służby cały czas pracują. Most Północny i Centrum Nauki Kopernik są bezpieczne.
Natomiast stale podnosi się poziom Wisły w okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej. Tempo przyboru rzeki jest nieco mniejsze niż wcześniej.
W miejscowości Chmielewo woda przerwała wał. Zalanych jest około 80 ha pól oraz jedno gospodarstwo.
Wzdłuż Wisły od Wyszogrodu do Słupna przesiąknięte wały są systematycznie naprawiane.
Wzmacniane są także wały wzdłuż rzeki Słupianki. Na razie sytuacja jest opanowana.
Oprócz przerwania wału przeciwpowodziowego w Chmielewie w innych miejscach nie odnotowano dotychczas tego typu zdarzeń.
Od piątku (21 maja br.) w Płocku oraz w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Słupno,Mała Wieś, Gąbin, Bodzanów, Słubice, i Nowy Duninów obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
W nocy z piątku na sobotę wezbrana rzeka zaczęła wlewać się na ulicę Gmury, położoną w prawobrzeżnej części Płocka. Podtopiona została również betoniarnia przy ul. Raczkowizna.
Większość mieszkańców ul. Gmury zdecydowała się pozostać na razie w swoich domach. Miasto jest przygotowane do ewakuacji. Czekają miejsca w internatach szkolnych oraz szkołach.
Województwo wielkopolskie
Stabilizuje się poziom wód Prosny. Jednak stany rzek nadal pozostają wysokie i w wielu miejscach znaczenie przekraczają stany alarmowe.
Najbardziej dynamicznie rozwija się sytuacja związana ze stanem wód Warty. W ciągu doby na wodowskazach głównej rzeki regionu odnotowano wzrosty. Najtrudniejsza sytuacja występuje na odcinku od Jeziorska do Nowej Wsi. W zbiorniku retencyjnym Jeziorsko utrzymywana jest rezerwa powodziowa.
Aktualnie trwa odbudowa półtorakilometrowego odcinka wałów przeciwpowodziowych w gminie Żerków (pow. jarociński). Służby wraz z wojskiem wzmacniają koronę wałów i podnoszą ją o metr.
W Poznaniu Warta nieznacznie przybrała i nie przekroczyła stanu ostrzegawczego.
W powiecie tureckim podtopieniu uległy 3 gminy (Brudzew Turek, Przykona). W powiecie kolskim rzeka Rgilewka powoduje utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 473 w Skobielicach.
Od godziny 10:00 w Koninie wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Wzmocniono wał przeciwpowodziowy w lewobrzeżnej części miasta.
W Kaliszu zamknięte pozostają ulice: Piłsudskiego, Wodna, Lotnicza, Miedziana, Złota i Rumińskiego; nadal wyłączony z ruchu jest most Chopina.
W wyniku oberwania chmury w powiecie kaliskim podtopione zostały trzy miejscowości (Kokanin, Brzezina, Stawiszyn). Konieczna była ewakuacja 2 rodzin (Brzezina). W miejscowości Żbiki (gmina Czermin, powiat pleszewski) trwa uszczelnianie 80 metrów wału na Prośnie.
Województwo pomorskie
W niedzielę 23 maja br. przewidywane jest wprowadzenie stanu alarmu powodziowego w powiatach nadwiślańskich. Prawdopodobnie fala kulminacyjna dotrze do województwa pomorskiego we wtorek 25 maja br. Prognozowana wysokość fali nie powinna przekroczyć korony wałów. W związku z długim przepływem wody może dochodzić do przesiąków i uszkodzeń wałów. Możliwe są również lokalne podtopienia.
Alarm powodziowy wprowadzony zostanie na terenie powiatów nadwiślańskich (gdański, malborski, kwidzyński, tczewski, sztumski, nowodworski).
Województwo dolnośląskie
Na Kozanowie we Wrocławiu w dwóch miejscach został przerwany wał. Woda wdarła się na osiedle mieszkalne. Zalane zostały czteropiętrowe budynki i domki jednorodzinne.
Na miejscu pracują mieszkańcy oraz cztery jednostki straży pożarnej i policja. Służby proszą mieszkańców o ewakuowanie się.
Województwo kujawsko - pomorskie
W razie ewentualnej powodzi zagrożone mogą być m.in.: w Chełmnie: oczyszczalnia ścieków, Zakład Wodociągów i Kanalizacji i stacja pomp.
Miejscowe władze w związku ze zbliżającą się falą kulminacyjną do Włocławka ogłosiły prewencyjną ewakuację ponad 390 mieszkańców z: Dębu Polskiego, Dębu Małego, Kosinowa, Dobiegniewa, Skoków Dużych, Skoków Małych, Wistki Szlacheckiej. Stan wody na wodowskazie we Włocławku o godz. 13 wynosił 8 metrów. Zbiornik na zaporze jest opróżniony i przygotowany na przyjęcie wody.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.