Zwierzchnik prawosławnego Kościoła Cypru abp Chryzostom II przywołał do porządku duchownych sprzeciwiających się planowanej na 4-6 czerwca wizycie na tej wyspie Benedykta XVI. W minionym tygodniu w tamtejszych cerkwiach czytano komunikat Świętego Synodu, wzywający do spokoju i zapewniający wiernych, iż papieska wizyta nie stanowi zagrożenia dla Kościoła prawosławnego, do którego należy zdecydowana większość mieszkańców kraju.
„Synod zadecydował, a jego postanowienia mają charakter zobowiązujący. Kościół jest sprawiedliwy, ale jednocześnie domaga się posłuszeństwa. Osoby, które nie zgadzają się z decyzją Synodu, mogą pozostać w swoich domach” – stwierdził 25 maja w wypowiedzi dla prasy 69-letni Chryzostom II. Zaznaczył, iż w Kościele istnieje demokracja i wolność słowa, co nie oznacza zgody na anarchię.
Tamtejsza prasa podała, iż kilku biskupów prawosławnych stwierdziło, że nie wezmą udziału w spotkaniu z Ojcem Świętym w siedzibie arcybiskupa w Nikozji ani w innych wydarzeniach oficjalnych z udziałem gościa z Watykanu. Wymieniając w tym kontekście biskupa Limassol - Atanazego, arcybiskup Chryzostom zauważył, że - jak dotychczas - to właśnie on gorszy ludzi, a nie papież.
Według niepotwierdzonych informacji, podczas zbliżającej się pielgrzymki Ojca Świętego może dojść do różnych protestów na wyspie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.