Co Polacy wiedzą o Odnowie w Duchu Świętym?

Badanie znajomości Odnowy w Duchu Świętym na tle wybranych ruchów i grup Kościoła katolickiego przeprowadziła firma IMAS International dla Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej.

Badanie zostało wykonane przez IMAS dla Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej w ramach badania wielotematycznego typu omnibus. Zostało przeprowadzone metodą wywiadów internetowych (CAWI) na próbie kwoto-losowej, która odzwierciedla reprezentatywną strukturę Polaków w wieku 18-64 lata (według cech płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu zamieszkania klasyfikacji NUTS 1). Wielkość próby: N=1002 (1002 respondentów), termin realizacji: 9-13 maja 2019 roku.

Przeczytaj całościowy raport.

Najważniejsze wnioski (na podstawie materiałów przygotowanych przez Jerzego Prokopiuka):

Wiara w wybrane, badane przez IMAS, prawdy wiary chrześcijańskiej (niebo, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, piekło, diabeł, życie po śmierci, istnienie Boga, wiara w bóstwo Jezusa, w to, że jest Synem Bożym) znacząco maleje w porównaniu lat 2019 i 2006.

„W Kościele katolickim w Polsce istnieją różne grupy, ruchy i stowarzyszenia. Czy znasz jakieś z nich? Jakie przychodzą Ci spontanicznie do głowy?” - to jedno z pytań postawionych respondentom. Znajomość spontaniczna ujawnia to, co przychodzi do głowy jako pierwsze, pokazuje to, co leży na najwyższym poziomie świadomości respondenta. Wśród badanych ruchów, grup i stowarzyszeń jest to Ruch Światło–Życie (oaza) oraz Żywy Różaniec. Odnowa w Duchu Świętym przypominana jest spontanicznie na czwartym miejscu przez 2,4 proc. Polaków w badanym wieku. Znaczący - 32,8-procentowy odsetek respondentów przypomina sobie inne ruchy/ stowarzyszenia, co może świadczyć o wielości i zróżnicowaniu ruchów/ wspólnot/ grup i stowarzyszeń w Kościele katolickim. Niezależnie od tego ponad 58 proc. Polaków i 55 proc. samych katolików nie przychodzą do głowy żadne z nich.

Badano również tzw. „znajomość wspomaganą” respondentów, pytanych o znajomość ruchów i stowarzyszeń na zaprezentowanej im liście.

W sumie Odnowa w Duchu Świętym znana jest 13 proc. Polaków i 15 proc. osób deklarujących się jako katolicy. 48 proc. Polaków zna Rodzinę Radia Maryja. Niemal 83 proc. katolików nigdy nie uczestniczyło/ aktualnie nie uczestniczy w działalności żadnych ruchów i grup w Kościele.

Odnowa w Duchu Świętym postrzegana jest w kategoriach odniesionych do wiary i Kościoła - szczególnie zaangażowana w głoszenie Ewangelii, głosząca wiarę w Jezusa, a także jako działająca dla dobra Kościoła. Jednak - zdaniem respondentów - słabiej w porównaniu z innymi integruje się z życiem parafii. Słabszy jest także jej wizerunek w zakresie zaangażowania w działalność społeczno-charytatywną.

50 proc. katolików deklaruje znajomość określenia „chrzest w Duchu Świętym”, natomiast tylko 21 proc. z nich prawidłowo potrafi wybrać stwierdzenie właściwie opisujące to wyrażenie. Określenie to zdecydowanie najbardziej znane jest w powiązaniu z lokalną wspólnotą parafialną/ kościołem danej osoby.

56 proc. katolików deklaruje znajomość określenia „modlitwa o dary Ducha Świętego”, a 49 proc. z nich prawidłowo potrafi wybrać stwierdzenie właściwie opisujące to określenie. Zdecydowanie najbardziej znane jest w powiązaniu ze swoją lokalną wspólnotą parafialną/ kościołem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  20.05.2019 12:26
  Pentakostalizacja katolicyzmu jest kolejnym dowodem na jego upadek.
 • Czloax
  20.05.2019 19:55
  Wiem tyle, że bierzmowanie przyjąłem niegodnie (prawdopodobnie nieważna spowiedź więc oczywiście nie przyjąłem komunii św). A skoro już tak, to się "zerwałem" z Kościoła by hulać. Dziś widzę tamten moment, te tłumy dzieciaków i pragnę nieopisanie, z całego serca wrócić w tamto miejsce i tamten czas, by przyjąć umiłowanego Ducha Świętego godnie, by Go uczcić całym swym sercem, całą swą duszą, całym umysłem i z całych swych sił i być Mu wiernym w każdej sprawie przez całe swe życie. Widzę te tłumy i nad nimi Jego jakby powiew i uwielbiam to, co widzę. Tzn Jego. Nie zaniedbujcie sakramentu! Bierzmowanie otrzymuje się raz. Ja powtórzyć go nie mogę. Ale mogę dalej iść, jak On mi każe. Alleluja!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  wiecej »