Rząd ma plan odbudowy zaufania społecznego do Wspólnoty; przekazał go właśnie do Brukseli; to pierwsza tak kompleksowa propozycja reform Unii postulowanych przez Polskę od objęcia władzy przez PiS w 2015 r. - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".
Dokument, do którego dostęp uzyskała Rz, podejmuje sześć wyzwań, od których zdaniem Warszawy zależy przyszłość zjednoczonej Europy. To polityka migracyjna i obronna, ochrona konkurencji na wspólnym rynku i budowa w jego ramach jednolitego rynku cyfrowego, a także powstrzymanie zmian klimatycznych i wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli.
Zdaniem "Rzeczpospolitej" chodzi łącznie o kilkadziesiąt propozycji zmian, które miałyby zostać wpisane do agendy strategicznej Unii na lata 2019-2024. Przywódcy UE mają je przyjąć w czerwcu.
Polski rząd chce, by podejście do bezpieczeństwa sieci 5G było skoordynowane w całej UE oraz aby - jeśli w przyszłym roku nie uda się ustalić międzynarodowych norm opodatkowania potentatów internetowych w ramach OECD - zajęła się tym Unia.
Ponadto Polska proponuje wzmocnienie demokratycznego mandatu Wspólnoty poprzez wprowadzenie "czerwonej kartki" - układu, w którym określona liczba parlamentów narodowych może zablokować inicjatywy ustawodawcze Komisji Europejskiej.
Wśród propozycji rządu znalazł się też postulat wzmocnienia kontroli na granicach zewnętrznych UE oraz by cała Unia docelowo osiągnęła "neutralność klimatyczną". Nie może jednak przy okazji zniweczyć konkurencyjności swojej gospodarki - dodaje Rz.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.