Włosi obchodzą dziś Dzień Praworządności. Upamiętnia on zamach na Giovanniego Falcone, sycylijskiego sędziego, który bezkompromisowo walczył z mafią. Z tej okazji głos zabrał również Ojciec Święty.
W okolicznościowym przesłaniu zwraca się przede wszystkim do młodych. Zachęca ich, by zadbali o miejsca, w których żyją. Uczyńcie je piękniejszymi i bardziej godnymi – apeluje Papież.
„Obojętność, która niszczy relacje, może zostać przezwyciężona dzięki właściwej wam bliskości, szczególnie w stosunku do potrzebujących. Pogarda i cynizm, wyrażane w formie słownej bardzo upokarzają tych, którzy i tak są już boleśnie doświadczani przez życie” - pisze Franciszek. Zachęca również, aby takim postawom przeciwstawić wielkoduszność i zdolność do okazywania czułości. Niech odrzuceni, a szczególnie wasi rówieśnicy znajdą w waszych wolnych i otwartych sercach gościnny port – apeluje Papież.
Prosi on też młodych, aby podążali drogą praworządności i sprawiedliwości, a także poszanowania dla podstawowych zasad włoskiej konstytucji, które inspirowały sposób życia oraz były doceniane przez wielu ludzi. „Nie przestawajcie marzyć – pisze na zakończenie Papież – i róbcie wszystko co możliwe, aby czynić nasz wspólny dom piękniejszym i godniejszym dla wszystkich ludzi”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.