Papież popiera prawa migrantów

O konieczności pogodzenia praw migrantów, a zwłaszcza prawa do życia z wymogami bezpieczeństwa oraz współpracy instytucji krajowych i międzynarodowych w rozwiązaniu problemów związanych z ludzką mobilnością przypomniał Ojciec Święty przyjmując uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

Benedykt XVI zachęcił do podejmowania działań na rzecz przyjmowania i integracji imigrantów, aby mogli oni legalnie wjeżdżać do obranego przez siebie kraju, łączyć rodziny, korzystać z prawa do azylu i schronienia. Wskazał na konieczność stworzenia sytemu wspólnych norm międzynarodowych, uwzględniających prawa i obowiązki cudzoziemca a także przyjmującej go wspólnoty. Zaznaczył, że w pierwszym rzędzie należy uwzględnić godność każdej osoby ludzkiej, choć należy też pamiętać, iż nabycie praw wiąże się z przyjęciem obowiązków, wypływających z natury ludzkiej.

Zdaniem papieża poszczególne organizacje międzynarodowe, współpracując ze sobą i państwami mogą przyczynić się do pogodzenia poszanowania praw człowieka z zasadą suwerenności narodowej, zwłaszcza w odniesieniu do ładu publicznego i kontroli granicznej. Odpowiedzialność państw i organizacji międzynarodowych musi znaleźć konkretne wyrazy w gotowości do zajęcia stanowiska w sprawach, które dotyczą całej rodziny ludzkiej, wymagających zgodnego działania wszystkich rządów i organizacji. Mówiąc o przybyciu i wydalaniu imigrantów Benedykt XVI podkreślił znaczenie mediacji, aby realizowano w życiu codziennym postanowienia krzewiące powszechne dobro wspólne.

„Przyszłość naszych społeczeństw to spotkanie ludów, dialog między kulturami w poszanowaniu tożsamości i uprawnionych różnic. W tym scenariuszu szczególną rolę odgrywa rodzina” – zaznaczył papież. Zachęcił duszpasterzy imigrantów, by okazywali im swą bliskość i towarzyszyli im swą posługą.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »