O konieczności pogodzenia praw migrantów, a zwłaszcza prawa do życia z wymogami bezpieczeństwa oraz współpracy instytucji krajowych i międzynarodowych w rozwiązaniu problemów związanych z ludzką mobilnością przypomniał Ojciec Święty przyjmując uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
Benedykt XVI zachęcił do podejmowania działań na rzecz przyjmowania i integracji imigrantów, aby mogli oni legalnie wjeżdżać do obranego przez siebie kraju, łączyć rodziny, korzystać z prawa do azylu i schronienia. Wskazał na konieczność stworzenia sytemu wspólnych norm międzynarodowych, uwzględniających prawa i obowiązki cudzoziemca a także przyjmującej go wspólnoty. Zaznaczył, że w pierwszym rzędzie należy uwzględnić godność każdej osoby ludzkiej, choć należy też pamiętać, iż nabycie praw wiąże się z przyjęciem obowiązków, wypływających z natury ludzkiej.
Zdaniem papieża poszczególne organizacje międzynarodowe, współpracując ze sobą i państwami mogą przyczynić się do pogodzenia poszanowania praw człowieka z zasadą suwerenności narodowej, zwłaszcza w odniesieniu do ładu publicznego i kontroli granicznej. Odpowiedzialność państw i organizacji międzynarodowych musi znaleźć konkretne wyrazy w gotowości do zajęcia stanowiska w sprawach, które dotyczą całej rodziny ludzkiej, wymagających zgodnego działania wszystkich rządów i organizacji. Mówiąc o przybyciu i wydalaniu imigrantów Benedykt XVI podkreślił znaczenie mediacji, aby realizowano w życiu codziennym postanowienia krzewiące powszechne dobro wspólne.
„Przyszłość naszych społeczeństw to spotkanie ludów, dialog między kulturami w poszanowaniu tożsamości i uprawnionych różnic. W tym scenariuszu szczególną rolę odgrywa rodzina” – zaznaczył papież. Zachęcił duszpasterzy imigrantów, by okazywali im swą bliskość i towarzyszyli im swą posługą.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.