Unia musi się zmienić.
Biskupi wierzą niewzruszenie w Unię Europejską, wierzą w drogę jedności. Taką też drogę wskazuje Papież Franciszek dla dobra zjednoczonej Europy, która dla niego ma kluczowe znaczenie dla ludzkości – powiedział kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Zastrzegł on jednak, że Unia musi się zmienić.
Kard. Bagnasco podkreślił, że Unia jest niezbędna. Powinna być jednak swobodniejsza i mniej inwazyjna, bardziej zrozumiała dla ludzi i skuteczniejsza. Metropolita Genui ma nadzieję, że po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Unii będzie więcej zdrowego rozsądku i pokory. Przypuszczam, że nastąpią zmiany w instytucjach europejskich, poczynając od parlamentu. Od tego trzeba zacząć, aby polityka mogła wypełniać swoje zadanie poprzez słuchanie i dialog – mówi przedstawiciel europejskich biskupów.
Jego zdaniem w nowym parlamencie politycy muszą się nauczyć ze sobą rozmawiać, rozumieć argumenty przeciwnika, dostrzegać w nich ziarna prawdy. Tylko w ten sposób będzie można dojść do syntezy, która nie będzie polegała na zacieraniu różnic czy uniformizacji, ponieważ to wywołuje negatywne reakcje poszczególnych ludów i kultur.
Kard. Bagnasco wskazuje też na potrzebę wyzbycia się lęku przed tożsamościami narodowymi. Trzeba je przyjąć w ich pięknie. W ten sposób rozbrojone też zostaną ekstremizmy. Nurty skrajne rodzą się bowiem z lęku, a przede wszystkim z obawy, że nie jest się branym pod uwagę – powiedział kard. Bagnasco w wywiadzie dla dziennika La Stampa.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.