Obchody 750-lecie męczeństwa dominikanów i wiernych sandomierskich odbędą się w dniach 2-5 czerwca w Sandomierzu. W ich ramach zaplanowane są m.in.: wystawa o męczennikach dominikańskich i sandomierskich, koncert zespołu Izrael, sympozjum naukowe nt. męczenników sandomierskich.
W sandomierskim Muzeum Diecezjalnym, Domu Długosza, 2 czerwca o godz. 16.30 nastąpi otwarcie wystawy: "Relikwią ziemia jest w nim - o Męczennikach Dominikańskich i Sandomierskich, podczas najazdu tatarskiego na Sandomierz w 1259-1260 roku". Natomiast o godz. 18.00 w kościele św. Jakuba odprawiona będzie uroczysta Msza św. na rozpoczęcie obchodów 750-lecia.
W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 3 czerwca o godz. 9.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego sprawowana będzie Msza św., po której procesja Eucharystyczna uda się do Katedry. O godz. 20.00 na Małym Rynku odbędzie się koncert zespołu Izrael.
W piątek 4 czerwca o godz. 10.00 w Domu Katolickim odbędzie się sympozjum pt. "Męczennicy Miasta Sandomierza". O godz. 20.00 młodzież weźmie udział w specjalnym spotkaniu modlitewnym. W sobotę, 5 czerwca o godz. 18.00 w katedrze Msza św. pontyfikalna zakończy uroczystości.
Wystawa "Relikwią ziemia jest w nim... o męczennikach dominikańskich i sandomierskich podczas najazdu tatarskiego na Sandomierz w latach 1259-1260" przedstawi rozwój kultu męczenników dominikańskich i sandomierskich oraz ikonografię opowiadającą o tamtych wydarzeniach.
"Nasza wystawa skupi się wokół trzech sandomierskich wzgórz: kolegiackiego, zamkowego i świętojakubskiego. Zaprezentowane zostaną materiały źródłowe, m.in. fragmenty tekstów zaczerpniętych z "Roczników" Jana Długosza oraz "Kroniki wołyńsko-halickiej" - poinformowała KAI Urszula Stępień, kustosz
Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Zaprezentowane będą zeznania świadków spisane w XVII w. opowiadające o nadzwyczajnych zjawiskach i cudach zdziałanych za przyczyną sandomierskich męczenników. Bogaty jest także materiał literacki. Dużą ciekawostką jest zachowany rękopis "Godzinek do błogosławionych Męczenników" spisany przez sandomierską benedyktynkę w XVIII w. Na wystawie pokazane zostaną również ryciny i malarstwo m.in. obraz "Matka Boża w płaszczu opieki z dominikanami" z XVII w. oraz miedzioryt z XVII w. przedstawiający "Orła Patronów Królestwa Polskiego" na skrzydłach którego ukazany jest medalion z bł. Sadokiem i jego towarzyszami.
Komisarzem wystawy jest Urszula Stępień z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Współpracę naukową zapewnił i tekst do katalogu przygotował prof. Tomisław Giergiel z UMCS. Wystawa czynna do 2 lutego 2011 roku.
W 1260 r., po oblężeniu, Tatarzy zdobyli Sandomierz i wymordowali jego mieszkańców. O męczeństwie dominikanów sandomierskich wspomina w "Kronice" dziejopis Jan Długosz, pisząc, że zakonnicy ginęli, śpiewając pieśń "Salve Regina".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.