Ponad 350 tys. osób uczestniczyło w bardzo różnorodnym programie przygotowanym w 744 świątyniach na terenie całej Austrii z okazji „nocy otwartych kościołów”. Na noc z 28 na 29 maja Kościoły chrześcijańskie przygotowały ponad 3 500 wydarzeń duchowych, muzycznych i kulturalnych. Nie zabrakło też miejsca na poważne dyskusje wokół ważnych problemów interesujących wiernych.
„Noc otwartych kościołów” rozpoczęła ekumeniczna uroczystość otwarcia w rumuńsko-prawosławnym kościele św. Andrzeja. Poprzedziło ją 10-minutowe bicie dzwonów we wszystkich austriackich diecezjach.
W Archidiecezji Wiedeńskiej do dyspozycji gości otwarło swoje podwoje 175 kościołów oferując możliwość udziału w 1040 wydarzeniach. Największym zainteresowaniem turystów i melomanów cieszyła się katedra św. Szczepana. Jej gotyckie wnętrze rozświetliła kolorowa instalacja świetlna. Od rana można było zwiedzać podziemia katedry, wejść po 343 schodach na 136-metrową katedralną wieżę, a także wysłuchać kilku koncertów. Wieczór zakończyła Wielka Msza f-moll Antona Brucknera, godzina miłosierdzia oraz chorał gregoriański.
Kryzys, jaki przeżywa obecnie Kościół, jest dla niego wielka szansa – ocenił Erhard Busek. W dyskusji wokół pytania „Co może dziś Kościół?”, przeprowadzonej w nowoczesnym naddunajskim kościele, były wicekanclerz Austrii powiedział, że Kościół powinien się skoncentrować na najistotniejszych tematach dotyczących człowieka oraz nad swoją niezbędną rolą, jaką odgrywa w społeczeństwie.
Nie mniejsze zainteresowanie skupiła na sobie dyskusja: „Seksualna, cielesna i emocjonalna przemoc w Kościele”, z udziałem teologa moralnego, przełożonego wspólnoty zakonnej oraz psychologa, a także mężczyzny, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie. Inna ciekawa dyskusja toczyła się w kościele Zakonu Niemieckiego (krzyżackim). Katolicka teolog, przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz biskup debatowali m.in. na temat sytuacji osób rozwiedzionych, wstępujących w ponowne związki małżeńskie i sytuacji dzieci z tych rodzin.
Wiele osób skorzystało też z możliwości zwiedzenia miejsc, zazwyczaj niedostępnych. Była wśród nich kaplica św. Stanisława Kostki. Pokój, w którym w 1566 i 1567 roku mieszkał wraz ze swoim bratem chory Stanisław, stanowi obecnie własność prywatną. Urządzona w nim piękna barokowa kaplica jest dostępna tylko raz w roku – w listopadzie, kiedy Kościół wspomina patrona młodzieży.
Innym takim miejscem była słynąca z wspaniałych fresków kaplica św. Bernarda, będąca własnością opactwa Heiligenkreuz. Tam też można było wysłuchać opowieści cystersów o ich życiu zakonnym, a także ich śpiewów.
Liturgie i wydarzenia muzyczne przygotowały także wszystkie Kościoły prawosławne w Wiedniu. W najstarszym kościele greckim, a także w kościele ormiańskim w późnych godzinach wieczornych sprawowano uroczyste nieszpory.
„Noc otwartych kościołów” zorganizowano w całej Austrii z udziałem wszystkich 14 Kościołów chrześcijańskich po raz drugi. Wcześniej były to tylko inicjatywy kilku diecezji, np. Archidiecezja Wiedeńska organizuje „długą noc kościołów” po raz szósty, tym razem z udziałem 130 tysięcy osób. W tym roku dołączył Kościół katolicki w Czechach i na „Noc kolstelů” przygotował nabożeństwa, koncerty i zwiedzanie w ponad 400 świątyniach kraju. Kolejna „noc otwartych kościołów” w Austrii odbędzie się 27 maja 2011 roku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.