Mt. Everest: 10 ofiar w ciągu kilku dni

Szczyt sezonu i tworzące się przy tłumach wspinaczy korki przynoszą śmiertelne żniwo na najwyższej górze świata.

Połowa maja to najlepszy pogodowo okres do wspinaczki na najwyższą górę świata - Mount Everest. Odkąd popularność zdobyły wyprawy komercyjne, nie brakuje chętnych, by stanąć w tym okresie na wysokości 8848 m.n.p.m. W minionym tygodniu informowaliśmy o zatorach, jakie tworzą się na grani szczytowej i problemie zatłoczenia dróg prowadzących na tę i inne popularne,wysokogórskie szczyty. Niedrożność wąskich i niejednokrotnie trudnych technicznie odcinków dróg wspinaczkowych znacznie zwiększa zagrożenie zdrowia i życia przebywających na dużej wysokości alpinistów. Tak jest też na Evereście.

W ciągu ostatnich 10 dni śmierć spotkała tam aż 10 wspinaczy. Tylko jeden z nich zmarł na skutek upadku. Pozostali z wyczerpania organizmu przebywającego w strefie o ograniczonej dostępności tlenu. Jaki to ma związek z korkami? W tym roku ze względu na zatory czas ataku szczytowego był często ponad dwukrotnie dłuższy niż przy drożnej drodze. To oznacza dwukrotnie dłuższy czas przebywania w strefie, w której tlenu jest na tyle mało, że organizm zamiast się regenerować, praktycznie powoli umiera z niedotlenienia. Nie każdy jest w stanie przetrwać tam tak długo, nawet jeśli wcześniej przeszedł pomyślnie okres aklimatyzacji. 

Choroba wysokościowa może objawiać się na różne sposoby. W łagodnej formie poprzez ból głowy czy problemy żołądkowo-jelitowe. W ostrej może prowadzi między innymi do śmierci na skutek obrzęku płuc lub mózgu. Jej przebieg jest nieprzewidywalny, a ofiarami padają zarówno alpiniści amatorzy jak i doświadczeni wspinacze, jak np. wybitny polski himalaista Andrzej Czok.  Przyczyną choroby wysokościowej jest spadająca wraz ze wzrostem wysokości zawartość tlenu w powietrzu. Pierwsze, łagodne objawy choroby mogą być odczuwalne już na wysokości ok 3000 m.n.p.m. Powyżej wysokości ok 7800-8000 m.n.p.m. tlenu jest tak mało, że tereny położone powyżej tej granicy nazywamy strefą śmierci, gdyż organizm nie jest w stanie samodzielnie się regenerować.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  wiecej »