W Watykanie gościli uczniowie z miejscowości Crema w północnych Włoszech. Z Papieżem chcieli się podzielić cudem, jakiego doświadczyli 20 marca.
Ich przypadek zyskał rozgłos w całym świecie. To oni jechali szkolnym autobusem, porwanym przez kierowcę z Senegalu. Zamachowiec skrępował ich ręce, a wnętrze autobusu polał benzyną. Śmierć 51 włoskich nastolatków miała być zemstą za antyemigracyjną politykę rządu.
„Tylko cudem uniknęli śmierci. Wyszli bez szwanku z przerażającej sytuacji, autobus już płonął, kiedy wychodzili z niego ostatni uczniowie” – wspominają rodzice, którzy towarzyszyli swym dzieciom podczas spotkania z Papieżem przed środową audiencją. Dyrektor szkoły Maria Cristina Rabbaglio potwierdza, że wielu widzi w tym wydarzeniu nadprzyrodzoną interwencję. Co więcej wiążą ją ze wstawiennictwem ks. Alfreda Cremonesi, włoskiego misjonarza, który pochodził z tej właśnie miejscowości i zginął jako męczennik w 1953 r. w Birmie. Dzień przed zamachem na szkolny autobus Papież Franciszek zatwierdził dekret uznający jego męczeństwo i zezwalający na beatyfikację. Dla mieszkańców Cremy nie był to zwykły zbieg okoliczności. Dlatego zaraz po zamachu miejscowy biskupi odprawił Mszę dziękczynną za ocalenie młodzieży z tej beznadziejnej sytuacji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.