List intencyjny o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury podpisali w piątek w Rzymie wicepremier Piotr Gliński i przewodniczący Rady kardynał Gianfranco Ravasi.
W dokumencie, podpisanym w watykańskiej siedzibie Papieskiej Rady, strona polska i watykańska instytucja zadeklarowały między innymi współpracę w dziedzinie muzealnictwa, wspieranie wymiany specjalistów w sprawach dotyczących konserwacji i ochrony dziedzictwa, a także "realizowanie wspólnych projektów służących lepszemu poznaniu i wykorzystaniu polskich dóbr kultury w Stolicy Apostolskiej oraz dóbr kultury Kościoła katolickiego w Polsce".
Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska postanowiły, że będą angażować się w konserwację i renowację miejsc historycznych, zabytków architektury oraz dzieł sztuki szczególnie ważnych dla tożsamości chrześcijańskiej Polski, także poza jej granicami.
Obie strony zadeklarowały wspieranie organizacji spotkań wybitnych przedstawicieli świata sztuki.
Polsko-watykański dokument dotyczy szerokiego wachlarza spraw muzealnictwa, konserwacji dzieł sztuki, szlaków papieskich.
W trakcie ceremonii kardynał Ravasi wyraził zadowolenie z podpisania listu i dodał, że zostało ono poprzedzone współpracą z polskim Kościołem. Jak wyjaśnił, jest to porozumienie, którego sednem jest sztuka jako dziedzictwo. W tekście - podkreślił - sygnatariusze nie ograniczają się do malarstwa czy rzeźby, ale obejmują "całokształt twórczości artystycznej", w tym takie dziedziny jak muzyka, telewizja czy kino.
Włączamy do naszego listu - mówił kardynał Ravasi - "dialog ze współczesnością". Powołał się na ścisłe kontakty, jakie utrzymuje kierowana przez niego Rada z polskim reżyserem Krzysztofem Zanussim, a wśród kontaktów dykasterii wymienił także Sacroexpo w Kielcach.
Kardynał Ravasi zauważył ponadto, że z Polską wiążą go szczególnie ścisłe relacje, ponieważ jest to kraj, w którym przetłumaczono największą liczbę jego książek - 50.
Z kolei wicepremier Gliński mówił, że list jest trzecim oficjalnym dokumentem dotyczącym wzajemnych relacji między państwem polskim a Watykanem. "To jest jeden z nielicznych tego typu dokumentów, który potwierdza dobre relacje, a przede wszystkim współpracę w dziedzinie kultury między Watykanem a Polską" - powiedział Gliński dziennikarzom.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.