Około 2,5 tysiąca żołnierzy uczestniczy w sobotę rano w walce z powodzią na terenie 13 województw w dorzeczach Wisły i Odry - poinformował PAP rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP płk Sylwester Michalski.
Wojskowi mają do dyspozycji 25 pływających transporterów, 9 śmigłowców transportowych, ok. 80 pojazdów terenowych i sprzęt inżynieryjny, w tym pompy i agregaty. W ciągu ostatniej doby do sztabu kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęły kolejne 22 wnioski wojewodów o wydzielenie żołnierzy i sprzętu do wsparcia walki z powodzią.
Największe siły działają w dorzeczu Wisły na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.
Na Podkarpaciu, w powiatach mieleckim i tarnobrzeskim, prawie 400 żołnierzy uszczelnia i umacnia wały oraz wspiera akcję ewakuacji mieszkańców.
W Świętokrzyskiem kolejnych 400 żołnierzy pracuje w Sandomierzu i gminie Połaniec. Z kolei w Małopolsce, w gminie Muszyna, w usuwaniu skutków powodzi pomoże ok. 50 żołnierzy. Kolejni wojskowi pracują nad uszczelnianiem przecieków i podwyższaniem wałów w gminach Szczurowa, Biecz i Szczucin.
Kolejnych 100 żołnierzy pomaga powodzianom w gminie Wilków na Lubelszczyźnie. Trwa też budowa prowizorycznego wału przeciwpowodziowego w Świniarach (woj. mazowieckie). W dorzeczu Wisły działania żołnierzy wspiera 9 śmigłowców transportowych.
Z kolei w dorzeczy Odry zasadnicze siły wojska działają na terenie województwa dolnośląskiego - we Wrocławiu i w powiecie oławskim. Zadaniem żołnierzy jest patrolowanie wałów przeciwpowodziowych, ich umacnianie i uszczelnianie.
Jak informuje SG WP, oprócz zaangażowanych w akcji przeciwpowodziowej sił w odwodzie w gotowości do użycia pozostaje kolejne 3 tysiące żołnierzy wraz ze sprzętem.
Wojsko udziela także pomocy powodzianom w powrocie do normalnego życia. Do najbardziej poszkodowanych gmin każdego dnia z wojskowych baz materiałowych docierają kolejne transporty żywności, koce, materace, pościel, ubrania i środki higieny. Dotychczas wojsko przekazało władzom samorządowym prawie 250 ton żywności, 160 tys. sztuk koców, pościeli i ubrań i prawie 3 tony środków higieny.
W piątek ok. 10 ton żywności trafiło do gmin: Bochnia, Łapanów, Szczurowa, Borzęcin, Lanckorona i Brzeszcze w woj. małopolskim. W sobotę kolejne 10 ton żywności trafi do mieszkańców gminy Tuchów w Małopolsce.
W gminie Połaniec w Świętokrzyskiem od niedzieli powodzianom będzie pomagać sześciu psychologów.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.