Województwa podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie zmagają się z drugą falą powodziową. Wisłoka przerwała wały w Jaśle - zalana jest duża część miasta. W Małopolsce w wyniku zawalenia się mostu na rzece Poprad, zablokowany jest szlak kolejowy Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego w Świniarach w województwie mazowieckim.
Dziś nad ranem (05 czerwca br.) po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim woda zalewa ponownie teren gminy Wilków. O godz. 10.00 wyrwa miała już około 100 metrów długości. Prowadzona jest ewakuacja ludności, chociaż wielu mieszkańców decyduje się na pozostanie w swoich domach.
Ze względu na zagrożenie większość służb ratowniczych została wycofana z wału w Zastowie Polanowskim i Zastowie Karczmiskim już w nocy. Obecnie główne działania zabezpieczające w powiecie opolskim są prowadzone na wałach w Kępie Gosteckiej, Kępie Soleckiej i na wale rzeki Chodelki.
Po wczorajszym przerwaniu wału w Popowie w gminie Annopol w powiecie kraśnickim podtopionych zostało ponad 90 gospodarstw w miejscowościach Popów, Bliskowice i Świeciechów. Jednocześnie prowadzone są stale prace przy umacnianiu wału w Dolinie Janiszewskiej.
W powiecie puławskim nadal umacniany i podwyższany jest wał w Parchatce.
Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stan wody w Wiśle w Annopolu może wzrosnąć do jutra o około 40 cm, a od poniedziałku przewidywane jest obniżanie się poziomu wody. W Puławach stan wody może wzrosnąć do poniedziałku o około 130 cm, a w Dęblinie o około metr. Obniżenie poziomu wody w Wiśle w Puławach i Dęblinie jest przewidywane we wtorek.
Poziom Warty w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 516 cm - przez miasto przechodzi właśnie fala kulminacyjna. Służby ratownicze pracują przy przesiąknięciach wałów przeciwpowodziowych. Zabezpieczono przed podtopieniem przystań wioślarską AZS i schronisko dla zwierząt w Gorzowie. Natomiast Warta w Kostrzynie opada, ale fala kulminacyjna nie dotarła jeszcze do miasta. Zabezpieczone są ważne obiekty i zakłady pracy. Na terenie Kostrzyna wciąż obowiązuje zakaz poruszania się samochodów ciężarowych.
Poziom wody na Warcie w Skwierzynie nie podnosi się. W mieście w dalszym ciągu pracują ratownicy z Niemiec, którzy wypompowują wodę z Kanału Skwierzyna.
Województwo zachodniopomorskie
Poziom wody na Odrze systematycznie obniża się, jednak stany alarmowe przekroczone są nadal w Gryfinie, Widuchowej, Bielinku i Gozdowicach.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w Szczecinie i w powiatach myśliborskim i gryfińskim. Wczoraj (4 czerwca br.) odwołano alarm w powiecie polickim, w gminach: Police, Nowe Warpno i Kołbaskowo obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W Trzebieży Zalew Szczeciński osiągnął o godz. 6.00 poziom o 14 cm niższy od stanu ostrzegawczego.
W Szczecinie, wodowskaz przy Moście Długim wskazywał dziś (5 czerwca br.) o godz. 9.30 stan wody niższy o 6 cm, od stanu ostrzegawczego. W ciągu doby Odra opadła w tym miejscu o 8 cm.
Nadal zamknięta jest droga nr 120 Gryfino-Mescherin, droga gminna Krajnik Dolny-Zatoń, droga Ognica-Widuchowa oraz ul. Dobrej Nadziei w Szczecinie, wzdłuż wału przeciwpowodziowego na Wyspie Puckiej.
Poprawia się sytuacja powodziowa w województwie - fala kulminacyjna na Warcie minęła już Wielkopolskę. Mimo przekroczonego o 1,5 m stanu alarmowego, widać wyraźne spadki na Warcie w Poznaniu. Dziś (5 czerwca br.) o godzinie 11.30 wodowskaz przy Moście Rocha w stolicy Wielkopolski wskazywał 614 cm. Spadki notuje się na całej długości Warty. W Śremie woda sięga 527 cm, w Obornikach 661 cm, a we Wronkach 617 cm.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.