Województwa podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie zmagają się z drugą falą powodziową. Wisłoka przerwała wały w Jaśle - zalana jest duża część miasta. W Małopolsce w wyniku zawalenia się mostu na rzece Poprad, zablokowany jest szlak kolejowy Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego w Świniarach w województwie mazowieckim.
Dziś nad ranem (05 czerwca br.) po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim woda zalewa ponownie teren gminy Wilków. O godz. 10.00 wyrwa miała już około 100 metrów długości. Prowadzona jest ewakuacja ludności, chociaż wielu mieszkańców decyduje się na pozostanie w swoich domach.
Ze względu na zagrożenie większość służb ratowniczych została wycofana z wału w Zastowie Polanowskim i Zastowie Karczmiskim już w nocy. Obecnie główne działania zabezpieczające w powiecie opolskim są prowadzone na wałach w Kępie Gosteckiej, Kępie Soleckiej i na wale rzeki Chodelki.
Po wczorajszym przerwaniu wału w Popowie w gminie Annopol w powiecie kraśnickim podtopionych zostało ponad 90 gospodarstw w miejscowościach Popów, Bliskowice i Świeciechów. Jednocześnie prowadzone są stale prace przy umacnianiu wału w Dolinie Janiszewskiej.
W powiecie puławskim nadal umacniany i podwyższany jest wał w Parchatce.
Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stan wody w Wiśle w Annopolu może wzrosnąć do jutra o około 40 cm, a od poniedziałku przewidywane jest obniżanie się poziomu wody. W Puławach stan wody może wzrosnąć do poniedziałku o około 130 cm, a w Dęblinie o około metr. Obniżenie poziomu wody w Wiśle w Puławach i Dęblinie jest przewidywane we wtorek.
Poziom Warty w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 516 cm - przez miasto przechodzi właśnie fala kulminacyjna. Służby ratownicze pracują przy przesiąknięciach wałów przeciwpowodziowych. Zabezpieczono przed podtopieniem przystań wioślarską AZS i schronisko dla zwierząt w Gorzowie. Natomiast Warta w Kostrzynie opada, ale fala kulminacyjna nie dotarła jeszcze do miasta. Zabezpieczone są ważne obiekty i zakłady pracy. Na terenie Kostrzyna wciąż obowiązuje zakaz poruszania się samochodów ciężarowych.
Poziom wody na Warcie w Skwierzynie nie podnosi się. W mieście w dalszym ciągu pracują ratownicy z Niemiec, którzy wypompowują wodę z Kanału Skwierzyna.
Województwo zachodniopomorskie
Poziom wody na Odrze systematycznie obniża się, jednak stany alarmowe przekroczone są nadal w Gryfinie, Widuchowej, Bielinku i Gozdowicach.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w Szczecinie i w powiatach myśliborskim i gryfińskim. Wczoraj (4 czerwca br.) odwołano alarm w powiecie polickim, w gminach: Police, Nowe Warpno i Kołbaskowo obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W Trzebieży Zalew Szczeciński osiągnął o godz. 6.00 poziom o 14 cm niższy od stanu ostrzegawczego.
W Szczecinie, wodowskaz przy Moście Długim wskazywał dziś (5 czerwca br.) o godz. 9.30 stan wody niższy o 6 cm, od stanu ostrzegawczego. W ciągu doby Odra opadła w tym miejscu o 8 cm.
Nadal zamknięta jest droga nr 120 Gryfino-Mescherin, droga gminna Krajnik Dolny-Zatoń, droga Ognica-Widuchowa oraz ul. Dobrej Nadziei w Szczecinie, wzdłuż wału przeciwpowodziowego na Wyspie Puckiej.
Poprawia się sytuacja powodziowa w województwie - fala kulminacyjna na Warcie minęła już Wielkopolskę. Mimo przekroczonego o 1,5 m stanu alarmowego, widać wyraźne spadki na Warcie w Poznaniu. Dziś (5 czerwca br.) o godzinie 11.30 wodowskaz przy Moście Rocha w stolicy Wielkopolski wskazywał 614 cm. Spadki notuje się na całej długości Warty. W Śremie woda sięga 527 cm, w Obornikach 661 cm, a we Wronkach 617 cm.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.