Reklama

Sytuacja powodziowa w Polsce

Województwa podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie zmagają się z drugą falą powodziową. Wisłoka przerwała wały w Jaśle - zalana jest duża część miasta. W Małopolsce w wyniku zawalenia się mostu na rzece Poprad, zablokowany jest szlak kolejowy Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego w Świniarach w województwie mazowieckim.

Reklama

Województwo małopolskie

Poziom wody w rzekach Małopolski nadal jest wysoki. Stany alarmowe przekroczone są w 14, a stany ostrzegawcze w 11 miejscach. Nadal alarmy powodziowe obowiązują w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, 6 powiatach i 11 gminach, a pogotowia przeciwpowodziowe w 4 powiatach i 10 gminach.

Wciąż trudna jest sytuacja na wschodzie województwa. Z powodu zerwania mostu kolejowego na rzece Poprad w Nowym Sączu nieprzejezdna jest trasa Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Podtopione są Gorlice i gminy w powiecie gorlickim oraz Muszyna w powiecie nowosądeckim. Nieprzejezdne są szlaki kolejowe: Tarnów - Stróże, Nowy Sącz - Krynica/Muszyna (zawalenie się mostu w mieście Nowy Sącz), Stróże - Jasło. Na powyższych odcinkach brak komunikacji zastępczej z uwagi na nieprzejezdne drogi.

Na terenie województwa małopolskiego trwają prace polegające na monitorowaniu i zabezpieczaniu osuwisk. Służby podjęły także pracę przy zabezpieczaniu i naprawie wałów przeciwpowodziowych. Cały czas trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków i posesji, udrażnianie przepustów i rowów.

W Krakowie Wisła opada - wodowskaz w Bielanach pokazuje 538 cm (przekroczony stan alarmowy o 18 cm). W mieście wciąż obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Śluzy wałowe są częściowo zamknięte, bramy w murach bulwarowych przy ul. Kościuszki zostały zamknięte. Wały są monitorowane.

W Gminie Szczurowa (powiat brzeski) w miejscowości Księże Kopacze trwa naprawianie uszkodzonych wałów na rzece Uszwica. W miejscowościach Wola Przemykowska i Natków trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków.

W gminie Szczucin (powiat dąbrowski) w miejscowości Słupiec doszło dziś w nocy (5 czerwca br.) do rozszczelnienia wału na Wiśle. Ogłoszono natychmiastową ewakuację ludności (około 3 tys. osób) z terenu gminy.

W Gorlicach podtopione są budynki mieszkalne. Trwa wypompowywanie wody. W gminie Biecz (powiat gorlicki) nastąpiło podtopienie terenów nad rzeką Ropą. Przy użyciu helikoptera i pontonów ewakuowano 50 osób. Na terenie gminy wystąpiło 20 osuwisk, zalanych zostało 5 przepompowni. W gmina Łużna (powiat gorlicki) uszkodzone są 4 mosty, podtopione budynki mieszkalne i gospodarcze.

W powiecie nowosądeckim w gmina Muszyna zalane są ulice. Zalało również wsie Milik, Żegiestów, Szczawnik. Zniszczone są trzy mosty na potoku Muszynianka. Ewakuowano około 200 osób.

W powiecie tarnowski trwa wypompowywanie wody z rozlewiska w gminie Wietrzychowice. Dostarczana jest woda i żywność dla ludzi i pasza dla zwierząt. W gminach Ciężkowice i Tuchów wypompowywana jest woda z zalanych budynków.

W chwili obecnej bez prądu pozostaje ponad 7 tys. odbiorców. Przy usuwaniu skutków powodzi pracuje 5578 strażaków PSP i OSP oraz 264 żołnierzy.

Województwo świętokrzyskie

W Sandomierzu z terenu województwa podkarpackiego z rozerwanej opaski prawobrzeżnego i lewobrzeżnego wału Trześniówki oraz od południa (z terenu Wielowsi - dzielnicy Tarnobrzega) zalewana jest prawobrzeżna część miasta. Przerwano wypompowywanie wody ze względu na brak miejsca do jej spuszczania. W dalszym ciągu strażacy i żołnierze wzmacniają specjalne opaski na wałach w Sandomierzu-Koćmierzowie. Z uwagi na nasiąknięte wały oraz na występowanie wysokich stanów wód na Wiśle istnieje zagrożenie przelania się wody w tym miejscu.

W powiecie staszowskim w gminie Połaniec woda z wyrwy wału wiślanego w Rybitwach zagraża miejscowościom Rybitwy i Ruszcza. Zalanych jest ponad 100 gospodarstw. W miejscowości Winnica ewakuowano 3 gospodarstwa ze względu na przelewanie się wody przez wał cofkowy Wisły na rzece Czarna Staszowska.

W dalszym ciągu trwa umacnianie opaski na wale cofkowym na rzece Rejterówka oraz podwyższanie wału przeciwpowodziowego na Wiśle w miejscowości Maśnik w gminie Łubnice. W tych gminach pracuje 100 żołnierzy.

W powiecie buskim w gminie Pacanów trwa likwidacja przesiąknięć na wałach wiślanych i na Kanale Strumień. Skierowano w ten rejon 75 żołnierzy i amfibię. W gminie Nowy Korczyn wczoraj (4 czerwca br.) o godz. 23.30 wójt podjął decyzję o ewakuacji wsi leżących przy ujściu Nidy do Wisły: Łęka, Podzamcze, Podraje i Zawodzie.

W powiecie kazimierskim w miejscowościach wzdłuż rzeki Nidzicy podtopieniu uległy liczne gospodarstwa. Zamknięta jest część dróg powiatowych i gminnych.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama