Hiszpańskie media podkreślają apel Benedykta XVI o dialog i pokój. Czynią to po tym jak Papieska podróż na Cypr rozpoczęła się w cieniu zamordowania katolickiego biskupa w Turcji i ataku izraelskiego na transport humanitarny dla Gazy.
„Ojciec Święty nazwał muzułmanów braćmi – czytamy w dzisiejszym ABC. Papież prosi o cierpliwość dla Izraela i o dialog z muzułmanami”. Dziennik podkreśla, że abp Chryzostom II przyjął Benedykta XVI z otwartymi ramionami w świątyni, którą oddał na użytek katolikom. Kościół prawosławny na Cyprze skrytykował turecką okupację części wyspy oraz zniszczenie kościołów.
Sytuacji chrześcijan w części okupowanej przez Turcję poświęca sporo uwagi sobotni El Mundo. Dziennik pisze o zniszczeniu większości kościołów, emigracji chrześcijan oraz presji, w jakiej żyją oni pod rządami tureckimi. „Benedykt XVI zaapelował o dialog z «braćmi muzułmanami», zachęcając katolików do kontynuowania go «pomimo wszystkich problemów»”, podkreśla El Mundo.
„Pierwsza podróż Papieża na Cypr naznaczona entuzjazmem” – stwierdza La Razón. Tysiące osób przyjęły Benedykta XVI „z wielkim entuzjazmem w miejscowości Pafos położonej w regionie o wielkim znaczeniu dla szerzenia się chrześcijaństwa”. Dziennik pisze o niewielkiej grupie, która manifestowała przeciwko papieskiej wizycie w kraju, gdzie większość stanowi prawosławie, oraz o reakcji abp. Chryzostoma II, który stanowczo potępił tego rodzaju postawy.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.