Reklama

Pałowali przed Świątynią

Na szczęście nie była to prawdziwa walka uliczna lecz rekonstrukcja, którą odegrano przed Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie.

Reklama

Rekonstrukcja przygotowana przez warszawską grupę historyczną „Zgrupowanie Radosław” była jednym z elementów Spotkania Młodych, podczas którego śpiewano i tańczono pieśni uwielbienia inspirowane muzyką żydowską. Tę część spotkania animowała „Wspólnota radości paschalnej” z Gdyni.

Podczas Spotkania Młodych wręczono też nagrody w konkursie wiedzy o ks. Popiełuszce, w którym wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Ks. Jerzego naśladować, najpierw trzeba go poznać” – mówił wręczając nagrody abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski dodał, że krzewienie wiedzy o kapłanie-męczenniku jest dziś zadaniem nie tylko szkół katolickich.

Gratulacje uczestnikom i organizatorom konkursu złożył marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W liście marszałka odczytanym podczas koncertu, kandydat na urząd prezydenta przypomniał, że ks. Popiełuszko zawsze odważnie bronił ideałów prawdy, wolności i sprawiedliwości, za które zapłacił najwyższą cenę. „Ale pozostało jego nauczanie, pozostała pamięć o jego odwadze i wielkiej trosce o los bliźnich” – napisał Komorowski.

Znany benedyktyn z Tyńca o. Leon Knabit zachęcał wszystkich do dziękowania Bogu za wszystko, co spotykało Polaków w ostatnich latach, w tym za ks. Jerzego oraz wznoszoną dynamicznie Świątynię Opatrzności Bożej. Wezwał tez do solidarności z powodzianami, mieszkańcami Sandomierza, Lanckorony i wielu innych miejscowości, którzy – jak się wyraził – „żyją teraz z beznadziei”. Podziękował także wszystkim, którzy w tej chwili pomagają dotkniętym powodzią.

Pola wilanowskie od godz. 15 zapełniały się kolejnymi grupami młodzieży. Przygotowano m.in. „Miasteczko Telewizyjne i Radiowe”, w którym można było dowiedzieć się nieco o kulisach powstawania programów. Dzieci i młodzież dzieliły się przed kamerą swoimi refleksjami na temat słowa „dziękuję”. Zebrane materiały następnie wyemitowane na telebimach (będą dostępne także w serwisie dziekuje.pl). Młodzież i dzieci wyrażały wdzięczność swoim rodzicom i najbliższym, zaś mały chłopczyk dziękował też np. za to, „że nie zalało naszego Wilanowa”.

O 17.30 rozpoczął się transmitowany w TVP1 koncert pt. „Zło dobrem zwyciężał”, będący wyrazem pamięci dla męczeństwa za wiarę ks. Jerzego Popiełuszki, a także hołdem dla ponad 90 ofiar stanu wojennego w Polsce - nie sposób bowiem zrozumieć posługę ks. Jerzego bez przypomnienia tego, czym był stan wojenny i jak wówczas władze PRL traktowały naród. W oprawę muzyczną zostały wplecione archiwalne wypowiedzi ks. Popiełuszki i Jana Pawła II.

Podczas widowiska prowadzonego przez prezenterkę TVP Paulinę Chylewska i aktora Mateusza Damięckiego, zaprezentowane zostały tradycyjne i nowoczesne formy wyrazu artystycznego, w tym muzyka, śpiew artystów, grafika komiksowa oraz rekonstrukcja wydarzeń historycznych.

Do udziału w koncercie zaproszono m.in. Magdę Anioł, Jacka Wąsowskiego, Marcina Stycznia i Tomasza Kamińskiego, Przemysława Gintrowskiego, Kasię Wilk, Paulinę Bisztygę, Hanię Stach i Full Power Spirit.

Podczas kolejnych utworów zostały przedstawione najważniejsze etapy życia ks. Jerzego: dom rodzinny, powołanie, duszpasterstwo ludzi pracy, Msze św. za Ojczyznę i prześladowanie przez SB, męczeństwo i śmierć. Utwory ilustrowane były fragmentami archiwalnych nagrań z demonstracji z lat 80.

W trakcie koncertu zrekonstruowane też zostały wydarzenia z lat 80., przede wszystkim starcia demonstrantów NSZZ "Solidarność" i oddziałów ZOMO. Rekonstrukcję pt. „Ojczyzno ma” przedstawiła znana warszawska grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Zaprezentowane też zostały świadectwa osób, które otrzymały łaski za wstawiennictwem ks. Jerzego. Z okazji Dnia Dziękczynienia za rodzinę, pracę, wiarę i szczęśliwe życie dziękowali przed kamerami zarówno nieznani, jak i znani Polacy, w tym Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski i lekkoatleta Tomasz Majewski.

W finale koncertu zabrzmiał utwór „Dziękuję Ci” - hymn Dnia Dziękczynienia autorstwa Roberta Friedricha, w wykonaniu wszystkich artystów występujących w koncercie.

Wilanowskie uroczystości zakończy „Godzina uwielbienia i dziękczynienia” - koncert dla młodzieży w wykonaniu zespołu Deus Meus.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama