Przedstawiciel ONZ krytykowany za wizytę w Sinciangu

Przedstawiciel ONZ ds. zwalczania terroryzmu w ostatnich dniach odwiedził położony na zachodzie Chin region Sinciang. Wizytę skrytykowały USA i obrońcy praw człowieka, wskazujący na prześladowania ludności Sinciangu.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. zwalczania terroryzmu Władimir Woronkow od czwartku do soboty przebywał w Chinach i w tym czasie odwiedził Pekin oraz Sinciang (Xinjiang) - poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Przedstawiciel ONZ oraz wiceszef chińskiej dyplomacji Le Yucheng w rozmowie wymienili poglądy na temat międzynarodowych wysiłków na rzecz zwalczania terroryzmu i doszli do "szerokiego porozumienia" - głosi dalej komunikat.

Tymczasem zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan w piątkowej rozmowie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem wyraził "głębokie zaniepokojenie" wizytą Woronkowa w Sinciangu.

"Pekin nie przestaje przedstawiać swojej represyjnej kampanii wobec (zamieszkującej Sinciang ludności) Ujgurów i innych muzułmanów jako uprawnionych działań w ramach walki z terroryzmem, ale działania te nie są uprawnione" - podkreślił Sullivan.

Woronkow naraża na szwank reputację ONZ, "przydając wiarygodności tym fałszywym twierdzeniom" - dodał.

Również w piątek organizacja Human Rights Watch w wydanym oświadczeniu oceniła, że ONZ powinien był wysłać do Sinciangu od praw człowieka, a nie osobę odpowiedzialną za zwalczanie działalności terrorystycznej.

Chińskie MSZ nie poinformowało o szczegółach wizyty, podkreśliło jednak, że "wspiera ONZ w kluczowej roli koordynującej kwestie związane z walką z terroryzmem na świecie".

W sierpniu 2018 roku eksperci Komitetu ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej ONZ (CERD) zwracali uwagę na - jak wskazywali - liczne wiarygodne relacje mówiące nawet o milionie Ujgurów przetrzymywanych przez władze w nielegalnych obozach internowania "pod pretekstem walki z terroryzmem".

Pekin utrzymuje, że ostra kampania w Sinciangu jest konieczna, aby uchronić region przed groźnym wpływem separatystycznych i ekstremistycznych bojówek. W ostatnich latach setki osób zginęły w aktach przemocy na tle konfliktu etnicznego między Ujgurami a Chińczykami Han.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  3°C Piątek
  noc
  2°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  5°C Piątek
  wieczór
  wiecej »