Oblaci św. Brygidy uhonorowani po 35 latach

W sali BHP Stoczni Gdańskiej wręczono odznaczenia państwowe dla członków Oblatów św. Brygidy. Organizacja pomocowa w stanie wojennym pomagała rodzinom internowanych i pracownikom zwalnianym z pracy za działalność opozycyjną. Wielu jej członków za swoją służbę było represjonowanych.

Podczas uroczystości, która odbyła się 17 czerwca, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, w imieniu Prezydenta RP, wręczył odznaczenia państwowe współtwórcom, organizatorom i działaczom Bractwa Oblatów. - Dziękuję za to, że miałem okazję i wielki zaszczyt wręczyć wam wysokie odznaczenia państwowe, które jakże pasują do tego, co robiliście przez lata. Są one symbolicznym wyrazem wdzięczności w imieniu narodu polskiego dla waszej działalności. Dziękujemy wam za poświęcenie własnego życia dla Polski i dla drugiego człowieka - mówił wojewoda.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Dariusz Bolewski, Adam Jerzy Drąg, Paweł Slezyngier i Mieczysław Wędrowski.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Marian Bogdanowicz, Krystyna Łyszcz, Tadeusz Ostropolski i Zbigniew Szczechowiak.

W imieniu odznaczonych przemówił A. Drąg. - Wojownikami staliśmy się z dnia na dzień. Nikt z nas nie wiedział, jak potoczą się nasze losy. Ale wiedzieliśmy jedno - że musimy sprzeciwić się niegodziwości i niesprawiedliwości, której w stanie wojennym doświadczali nasi przyjaciele i koledzy z pracy. Bo to mogło spotkać każdego z nas - tłumaczył swoją motywację do działalności sprzed 35 lat. - Najbardziej ucierpiały nasze rodziny i bliscy. To, co przeżyli i przeszli, wiedzą tylko oni i my. Gdy dziś przyniosę do domu ten order i tę legitymację podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, będę mógł wreszcie powiedzieć: "Dziękuję". Bo to jest przede wszystkim podziękowanie dla naszych bliskich, a nie dla nas. Niech żyje wolność! - zakończył A. Drąg swoje wystąpienie.

Prof. Mirosław Golon, szef gdańskiego IPN, podziękował odznaczonym za ich poświęcenie. - Bardzo państwu dziękuję za waszą postawę, zaangażowanie, za to, co zrobiliście dla ojczyzny. Nie byłoby wolnej Polski bez was i waszej działalności. Cieszę się, że mogliśmy współorganizować dzisiejsze obchody - mówił.

Kolejnym punktem uroczystości była promocja książki "Aby wszyscy byli jedno. Powstanie i działalność Bractwa Oblatów św. Brygidy", wydanej przez gdański IPN. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli Andrzej Adamczyk, współzałożyciel Oblatów św. Brygidy i współautor publikacji, oraz naukowcy z gdańskiego IPN - Krzysztof Drażba, Arkadiusz Kazański i Karol Lisiecki.

Oblaci św. Brygidy uhonorowani po 35 latach   Piotr Piotrowski /Foto Gość Adam Drąg, jeden z oblatów i znany twórca piosenek, zagrał minirecital w historycznej sali BHP.

Na zakończenie odbył się koncert A. Drąga, który zaśpiewał i zagrał na gitarze m.in. "Mury" Jacka Kaczmarskiego, chóralnie zaśpiewane przez całą salę. Dzień wcześniej w bazylice św. Brygidy po Mszy św. w intencji Ojczyzny odbyło się odsłonięcie wystawy autorstwa K. Lisieckiego, poświęconej działalności bractwa.

Organizacja powstała po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Wtedy grupa pracowników Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, z Romanem Wyżlicem, Adamem Drągiem i Andrzejem Adamczykiem na czele, zorganizowała jawnie działającą Kasę Zapomogowo-Pożyczkową, której zadaniem było niesienie pomocy rodzinom kolegów represjonowanych przez władze komunistyczne. Do organizacji przystąpiło prawie 80 proc. załogi. Jej działalność została jednak przerwana w czerwcu 1983 r. aresztowaniem najaktywniejszych członków. Po wyjściu z aresztu w lipcu 1983 r., w związku z ograniczeniem praw konstytucyjnych obywateli przez władze komunistyczne, przyjęto inną formę aktywności, planując przeniesienie jej na niwę Kościoła. Inicjatywę tę poparł ks. Henryk Jankowski, proboszcz kościoła pw. św. Brygidy w Gdańsku. Udostępnił pomieszczenia parafialne i zaproponował dopisanie do przygotowywanego statutu bractwa punktu dotyczącego pomocy internowanym, represjonowanym i ich rodzinom. Stworzył tym samym podstawy do legalnej działalności bractwa. Cele nowej organizacji wpisywały się w ramy działalności charytatywnej Kościoła. 15 stycznia 1984 r. powołano Bractwo Oblatów św. Brygidy, a jego pierwsze publiczne wystąpienie nastąpiło podczas procesji Bożego Ciała w tym samym roku.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
8°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
wiecej »