9 tys. księży przybędzie do Rzymu

Ok. 9 tys. księży z 91 krajów świata przybędzie do Rzymu na zakończenie Roku Kapłańskiego. Uroczystości z nim związane odbędą się w dniach 9-11 czerwca. Punktem kulminacyjnym będzie Msza św. 11 czerwca na Placu św. Piotra w Watykanie pod przewodnictwem Benedykta XVI.

Pierwsze uroczystości zaczynają się już dzisiaj. Inauguracja Międzynarodowego Spotkania Księży nastąpi jutro w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami. Metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner będzie przewodniczyć medytacji, a następnie zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczyć będzie prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Claudio Hummes.

W czwartek 10 czerwca kapłani spotkają się na Placu św. Piotra. Później w Bazylice św. Pawła za Murami Mszy św. będzie przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone.

Najważniejszym wydarzeniem trzydniowego spotkania będzie Msza św. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 11 czerwca na Placu św. Piotra pod przewodnictwem Benedykta XVI. Tego dnia papież ogłosi św. Jana Marię Vianneya patronem wszystkich księży. Jego kielicha – zachowanego w parafii w Ars – użyje przy sprawowaniu Eucharystii.

W obchodach kończących Rok Kapłański wezmą udział nie tylko księża, ale też osoby zakonne i świeckie. Dlaczego? – Radio Watykańskie zapytało sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa. „Bo ksiądz należy do wszystkich – powiedział abp Mauro Piacenza. – Przez święcenia jest oddzielony od innych, ale właśnie ze względu na innych i dla ich dobra. Nikt na tym świecie, niech mi będzie wolno powiedzieć, nie jest bardziej «społeczny» niż ksiądz. Przyjmuje celibat jako dar, by poświęcić się wyłącznie Bogu i również, by móc prowadzić misję. Cały należy do Boga i tak samo do innych, a wspólnota, której jest duszpasterzem, staje się jego rodziną. Kiedy kapłan jest święty, wzbudza w Ludzie Bożym wszystkie powołania. Przygotowuje wiernych do dobrego małżeństwa, pomaga rozpoznać powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego. Wszystkie powołania prowadzi dobry proboszcz, dobry spowiednik, dobry kierownik duchowy. Osoby konsekrowane prosimy o szczególne «macierzyństwo duchowe» względem księży, a wszystkich wiernych, aby wspierali ich wierność powołaniu i owocność posługi przez modlitwę, właściwą współpracę i synowską miłość” – mówił watykański urzędnik.

Międzynarodowe Spotkanie Księży w Rzymie jest ostatnim punktem rozpoczętego 19 czerwca 2009 r. Roku Kapłańskiego, który został ogłoszony przez papieża w związku ze 150. rocznicą śmierci św. Jana Marii Vianneya – Proboszcza z Ars. W 1929 r. został on ogłoszony przez papieża Piusa XI patronem proboszczów. Tej papieskiej inicjatywie duszpasterskiej przyświecało hasło: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”.

Na zakończenie Roku Kapłańskiego publikuje się także liczne podsumowania dotyczące m. in. problemu powołań kapłańskich. Według danych Rocznika Papieskiego - Annuario Pontificio w latach 2000 –2008 liczba księży na świecie wzrosła o 1 proc. i wynosi obecnie 409 tys. księży. Wzrost ten różnie rozkłada się na poszczególnych kontynentach. O jedną czwartą liczba kapłanów wzrosła w Azji, o ok. jedną trzecią w Afryce podczas, gdy w Europie ich liczba zmniejszyła się o 7 proc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
26°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
wiecej »