54 osoby zginęły we wtorek w starciach pakistańskiej armii z talibami na pograniczu Afganistanu i Pakistanu. Napastnicy zaatakowali pod osłoną nocy konwój oraz dwa posterunki sił bezpieczeństwa w regionie, który rząd uznał wcześniej za oczyszczony z talibów.
W wieczornym ataku na konwój w regionie Orakzai zginęło sześciu żołnierzy i 40 talibów, a podczas szturmu na posterunki w Mohmand padło dwóch żołnierzy oraz sześciu bojowników sił antyrządowych. O starciach i ich ofiarach poinformowali w środę przedstawiciele rządu pakistańskiego.
Oficjalne informacje są prawie niemożliwe do zweryfikowania przez niezależne źródła, bowiem dostęp dziennikarzy do regionu Orakzai jest ściśle ograniczany. Walki dowodzą jednak, że rząd przedwcześnie ogłosił swój sukces na tym terenie, apelując na początku tego miesiąca do mieszkańców, że mogą już bezpiecznie powrócić do swoich domów. Ponad 200 tysięcy ludzi uciekło z tego regionu w ciągu kilku ostatnich miesięcy. To niemal połowa całej jego populacji.
Wielu bojowników sił antyrządowych przedostało się znów do Orakzai uciekając przed ofensywą wojska w Południowym Waziristanie. Za kwaterę główną pakistańskich talibów uznawany jest natomiast Północny Waziristan. Pakistańska armia zwleka na razie z podjęciem ofensywy w tej części pogranicza.
Stany Zjednoczone chwalą mimo to władze w Islamabadzie za ich wysiłek militarny przeciwko siłom talibów, które zamieniły pogranicze afgańsko-pakistańskie w bazę do wypadów przeciwko wojskom NATO w Afganistanie.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.