Z powodu prowokacji przeciwko żeńskiej reprezentacji Watykanu w piłce nożnej i Kościołowi w Wiedniu nie został rozegrany mecz z zawodniczkami z austriackiego klubu Mariahilf- tak watykańskie media opisały incydent, do którego doszło w sobotę.
Oficjalny portal Vatican News podał, że "mecz towarzyski w Wiedniu przekształcił się w protest przeciwko Kościołowi" i dlatego "watykańskie zawodniczki postanowiły ze smutkiem opuścić boisko, by uniknąć dalszego instrumentalnego wykorzystania sportowego święta".
Jak zauważono w tej relacji, wiedeński mecz z austriackimi piłkarkami z klubu obchodzącego 20-lecie istnienia miał być międzynarodowym debiutem niedawno powołanej watykańskiej żeńskiej drużyny w piłce nożnej.
Portal informacyjny Stolicy Apostolskiej wyjaśnił: "W czasie watykańskiego hymnu niektóre austriackie zawodniczki podniosły koszulki pokazując na brzuchu i na plecach hasła poparcia dla aborcji, LGBT i analogiczne komunikaty, stojące w polemice ze stanowiskiem Kościoła".
Na stadionie, jak zaznaczono, był nuncjusz apostolski w Austrii, arcybiskup Pedro Lopez Quintana.
"Protest zaskoczył watykańskie zawodniczki, które oczekiwały zwykłego sportowego święta, i razem z menedżerem sportowym podjęły bardzo trudną decyzję, by nie rozgrywać meczu" - poinformował portal. Przypomniał, że drużyna ta rozegrała swój pierwszy mecz z żeńską drużyną z klubu Roma 26 maja. Przegrały wtedy 0:10.
Vatican News przytoczył niedawne słowa papieża Franciszka: "Sport jest wspaniałą szkołą pod warunkiem, że przeżywa się go kontrolując siebie i szanując innych". Zdaniem papieża sport może zmienić społeczeństwo, jeśli "sprzyja kulturze dialogu i spotkania".
"Sport naucza, że reguły są konieczne, by żyć razem" i że "nie można czuć się wolnym, kiedy nie ma żadnych ograniczeń"- takimi słowami Franciszka skomentowano opisany incydent w Wiedniu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.