Amerykański episkopat poinformował o zakończeniu kolejnych konsultacji teologicznych z Kościołem prawosławnym, do których doszło w dniach 1-3 czerwca w Brookline w stanie Massachusetts.
Kroki w kierunku jedności Kościoła – to szkic porozumienia między katolikami a prawosławnymi w Stanach Zjednoczonych.
Stronę katolicką reprezentował abp Gregory M. Aymond z Nowego Orleanu, a prawosławną – metropolita Pittsburgha Maksym.
W trakcie spotkania omówiono m.in. kontrowersje między obu Kościołami, szczególnie w odniesieniu do roli Biskupa Rzymu. W znacznie większym stopniu skupiono się jednak na tym, co łączy obie wspólnoty kościelne. Przyznano przy tym, że pokonywanie różnic między wyznawcami Chrystusa staje się rzeczą pilną. Końcowy tekst teologicznego porozumienia w Stanach Zjednoczonych ma być omawiany na kolejnym spotkaniu przedstawicieli obu Kościołów.
Spotkania i rozmowy teologiczne między katolikami a prawosławnymi w USA odbywają się od 1965 r. Dla odróżnienia ich od oficjalnego dialogu katolicko-prawosławnego, prowadzonego w wymiarach ogólnoświatowych, rozmowy amerykańskie noszą nazwę konsultacji teologicznych. Dotychczasowym ich owocem jest opracowanie 23 porozumień ekumenicznych na różne tematy.
Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych podobne konsultacje i rozmowy Kościół katolicki odbywa też z innymi wyznaniami na gruncie lokalnym. Na przykład prawie ćwierć wieku trwa dialog z Polskim Narodowym Kościołem Katolickim, należącym do tzw. Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich. W tym wypadku ma on zresztą charakter rozmów oficjalnych między obu tradycjami – rzymsko- i starokatolicką, gdyż poza USA nie prowadzą one ze sobą żadnego dialogu. Poza tym w kraju tym toczą się konsultacje Kościoła katolickiego m.in. z luteranami, Uczniami Chrystusa i kilkoma innymi wyznaniami.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.