Amerykański episkopat poinformował o zakończeniu kolejnych konsultacji teologicznych z Kościołem prawosławnym, do których doszło w dniach 1-3 czerwca w Brookline w stanie Massachusetts.
Kroki w kierunku jedności Kościoła – to szkic porozumienia między katolikami a prawosławnymi w Stanach Zjednoczonych.
Stronę katolicką reprezentował abp Gregory M. Aymond z Nowego Orleanu, a prawosławną – metropolita Pittsburgha Maksym.
W trakcie spotkania omówiono m.in. kontrowersje między obu Kościołami, szczególnie w odniesieniu do roli Biskupa Rzymu. W znacznie większym stopniu skupiono się jednak na tym, co łączy obie wspólnoty kościelne. Przyznano przy tym, że pokonywanie różnic między wyznawcami Chrystusa staje się rzeczą pilną. Końcowy tekst teologicznego porozumienia w Stanach Zjednoczonych ma być omawiany na kolejnym spotkaniu przedstawicieli obu Kościołów.
Spotkania i rozmowy teologiczne między katolikami a prawosławnymi w USA odbywają się od 1965 r. Dla odróżnienia ich od oficjalnego dialogu katolicko-prawosławnego, prowadzonego w wymiarach ogólnoświatowych, rozmowy amerykańskie noszą nazwę konsultacji teologicznych. Dotychczasowym ich owocem jest opracowanie 23 porozumień ekumenicznych na różne tematy.
Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych podobne konsultacje i rozmowy Kościół katolicki odbywa też z innymi wyznaniami na gruncie lokalnym. Na przykład prawie ćwierć wieku trwa dialog z Polskim Narodowym Kościołem Katolickim, należącym do tzw. Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich. W tym wypadku ma on zresztą charakter rozmów oficjalnych między obu tradycjami – rzymsko- i starokatolicką, gdyż poza USA nie prowadzą one ze sobą żadnego dialogu. Poza tym w kraju tym toczą się konsultacje Kościoła katolickiego m.in. z luteranami, Uczniami Chrystusa i kilkoma innymi wyznaniami.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.