Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbyły się w czwartek uroczystości z okazji święta Biura Ochrony Rządu, przypadającego 12 czerwca. Grupa funkcjonariuszy BOR została mianowana na pierwszy stopień oficerski.
Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę w intencji funkcjonariuszy i pracowników Biura.
Podczas uroczystości na dziedzińcu Zamku Królewskiego na pierwszy stopień oficerski awansowano 39 funkcjonariuszy BOR. 12 zostało wyróżnionych "Medalem za długoletnią służbę" a trzech "Odznaką Honorową BOR". Uroczyste ślubowanie złożyło też 49 osób przyjętych do formacji.
BOR kontynuuje zadania pełnione przez Brygadę Ochronną powołaną 12 czerwca 1924 r. po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza. Funkcje ochrony najwyższych urzędników w państwie przejmowały później różne formacje. BOR zostało powołane w 1956 r.
BOR, który do 2001 r. działał na podstawie ustawy o policji, to kilkusetosobowa jednostka podporządkowana MSWiA. Zadania BOR to ochrona prezydenta (dożywotnio), marszałków parlamentu, premiera, ministrów stanu, obrony narodowej i spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezydenta, a także obcych delegacji. Szef MSWiA może też zlecić ochronę BOR dla innych osób "ze względu na dobro państwa".
Wśród zadań BOR jest też ochrona budynków rządowych i polskich placówek za granicą. BOR prowadzi także "rozpoznanie pirotechniczno-radiologiczne" budynków Sejmu i Senatu.
Zgodnie z ustawą o BOR z marca 2001 r., funkcjonariusz BOR może m.in. zatrzymywać i legitymować ludzi, wydawać polecenia "opuszczenia przez osoby miejsca, w którym przebywanie może stanowić zagrożenie dla realizacji zadania", przeszukiwać bagaże i ludzi. W razie niepodporządkowania się poleceniom, funkcjonariusz BOR może stosować "fizyczne, techniczne i chemiczne środki obezwładniające". Jeśli te okażą się niewystarczające lub ich użycie nie jest możliwe, funkcjonariusz BOR ma prawo użycia broni.
"Borowiec" lub też "Borowik" - jak często są nazywani oficerowie BOR - nie może być członkiem partii politycznej, nie ma prawa do strajku, a o każdym wyjeździe za granicę musi informować swego szefa.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.