Eucharystia cały czas się dokonuje

W Gietrzwałdzie zakończyły się dwudniowe rekolekcje dla katechetów, które prowadził ks. Bartłomiej Matczak.

Konferencje dotyczyły przede wszystkim tematu Eucharystii i jej znaczenia w duchowym życiu chrześcijanina. Pierwsza dotyczyła tzw. kryzysu galilejskiego, którego doświadczył Jezus i jego uczniowie.

- To kryzys, który dzieje się po rozmnożeniu chleba. Słuchacze chcą Chrystusa obwołać królem, ale On odchodzi. Kiedy przychodzą uczniowie, stara się im ukazać coś o wiele cenniejszego, czym jest po prostu Eucharystia, Jego Ciało i Jego Krew - mówi rekolekcjonista.

Kiedy Jezus zaczyna mówić o swojej Krwi i swoim Ciele, uczniowie zaczynają odchodzić. Wówczas stawia pytanie Piotrowi: „Czy i wy chcecie odejść?”. Na co odpowiada Piotr: „Panie, do kogóż pójdziemy?”.

- Wychodząc od tego fragmentu Pisma Świętego z Ewangelii św. Jana, próbowałem pokazać, że wszelki kryzys, jaki przeżywamy, wypływa z faktu, że ginie w nas wiara w żywą i rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Największy duchowy kryzys, jaki się rodzi w nas, bierze się więc z tego, że nie chcemy uczestniczyć w liturgii - mówi ks. Matczak.

Kolejnym etapem rekolekcji było poszukiwanie w Eucharystii miejsca spotkania się trzech rzeczywistości, czyli liturgii, teologii i ascezy.

- Bo jest ona połączona z teologią, rozumianą jako spojrzenie na świat przez pryzmat Pana Boga, i z ascezą, czyli codziennym życiem. To poszatkowanie, które się dzieje we współczesnym świecie - czyli liturgia sobie, życie sobie, a teologia zamknięta na uniwersytetach - sprawia, że przestajemy wchodzić w głębię doświadczenia duchowego. A nie istnieje duchowość nieoparta o liturgię. Stąd następne zagadnienie, które podejmowaliśmy, czyli liturgia jako szkoły modlitwy - zaznacza kapłan.

- Szukaliśmy wzorców modlitwy, która jest modlitwą wyważoną, obiektywną i biblijną, aż w końcu modlitwą nieustającą. Liturgia uczy nas uporządkowania, które sprawia, że człowiek zaczyna widzieć swoje życie oczami Pana Boga, bo trwa w nieustannej modlitwie. Czy jest w pracy, czy jest na katechezie, czy robi cokolwiek innego - wchodzi w doświadczenie liturgii. Chodzi o to, abyśmy zaczęli patrzeć na liturgię jako na miejsce doświadczania Pana Boga, ale także na miejsce, które nie ma początku i końca w życiu chrześcijanina. Eucharystia cały czas się dokonuje, we wszystkim, co robię. Dopiero wtedy zaczynam stać na tych trzech nogach - teologii, liturgii i moim życiu - wyjaśnia ks. Matczak.

Organizatorem rekolekcji był Wydział Nauki Katolickiej Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Niedziela
  wieczór
  0°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  3°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »