Szatan kusi kapłanów jak Chrystusa

„Przeraża nas wciąż niewierność niektórych sług Chrystusa” – mówił bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. na zakończenie obchodów Roku Kapłańskiego w diecezji bielsko-żywieckiej.

Zebrani w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa prezbiterzy odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie a siedmiu duchownych wypowiedziało słowa przysięgi proboszczowskiej.

Bp Rakoczy w homilii przypomniał, że zakończony Rok Kapłański był okazją do pogłębienia wierności Chrystusowi i odnowienia zapału apostolskiego działania.

Biskup przyznał z bólem, że objawy niewierności duchownych dostrzega także w Polsce. Przypominał słowa Jana Pawła II, który przestrzegał podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, że Kościół najłatwiej może być pokonany przez kapłanów. Ordynariusz podkreślił, że głównym zadaniem każdego kapłana powinna być troska o wierność i lojalność wobec Chrystusa.

„Kapłanom współczesnym szatan, świat, a niekiedy drugi człowiek podsuwa te same pokusy, których doświadczył Chrystus poszcząc na pustyni: chęć używania, chęć posiadania i chęć znaczenia. Konsumpcyjny styl życia, pogoń za użyciem i nadużyciem są nie do pogodzenia z naszą ascezą kapłańską” – mówił hierarcha i apelował, by z dobrodziejstw cywilizacji korzystać w sposób krytyczny i selektywny, zgodnie z duchem misji kapłańskiej.

W ramach Roku Kapłańskiego w diecezji bielsko-żywieckiej odbywały się m.in. adoracje w pierwsze niedziele i kazania o tematyce kapłańskiej w trzecie niedziele miesiąca, adoracje eucharystyczne w intencji kapłanów oraz o nowe powołania, comiesięczne konferencje dla księży oraz cykliczne spotkania dekanalne duchownych.

W ramach Roku Kapłańskiego odbyły się trzy diecezjalne pielgrzymki kapłanów: do celi śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, grobu św. Jana Marii Vianneya w Ars; oraz do Skoczowa, miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  12°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  20°C Piątek
  wieczór
  16°C Sobota
  noc
  wiecej »