Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych, który przewiduje m.in., że PKP S.A. będą mogły przekazywać gminom dworce kolejowe wraz z należącymi do nich gruntami. Samorządy będą wtedy mogły odnowić lub wyremontować dworce. Jedynym warunkiem przejęcia budynku będzie zachowanie w nim obsługi podróżnych.
Projekt zakłada, że w każdym przypadku przekazania dworca samorządowi przez PKP S.A. minister infrastruktury przed wydaniem na to zgody będzie analizował, czy w skład nieruchomości nie wchodzą grunty zajęte liniami kolejowymi. Z przepisów nowelizacji wyłączono dworce kolejowe znajdujące się w pobliżu kolejowych przejść granicznych.
CIR poinformował, że zgodnie z projektowanymi przepisami, przekazanie przez PKP S.A. dworców będzie oznaczało, że zobowiązania PKP S.A. z tytułu podatku od nieruchomości wygasną.
Nowelizacja ma uregulować także sprawę zobowiązań PKP S.A. związanych z podatkiem dochodowym od osób prawnych. Rząd przyjął, że PKP S.A. spłaci te zobowiązania za lata 2011-2015 przenosząc własność akcji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe na rzecz Skarbu Państwa.
Jak poinformował CIR, zgodnie z projektem nowelizacji w momencie wniesienia do spółki PKP PLK majątku aportem zostanie rozwiązana umowa dzierżawy pomiędzy tą spółka a PKP S.A. na użytkowanie linii kolejowych. Czynsz z tytułu rozwiązania umowy zostanie opodatkowany podatkiem VAT, który może wynieść 242 mln zł. Z tego powodu wprowadzono możliwość zapłaty zobowiązań podatkowych z tytułu VAT przez przeniesienie własności akcji PLK S.A. na rzecz Skarbu Państwa.
Regulowanie przez PKP S.A. zobowiązań podatkowych poprzez ich zapłatę akcjami PLK S.A. oznacza, że zwiększy się znacznie udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym PLK S.A.
Rząd przyjął też założenia do projektu zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Rozwiązania przygotowane przez resort kultury mają usprawnić funkcjonowanie instytucji kultury i spowodować efektywniejsze wykorzystywanie środków przeznaczanych na działalność kulturalną i artystyczną - podkreślono w komunikacie CIR.
Zgodnie z projektem, instytucje kultury podzielono na: instytucje artystyczne (m.in.: teatry, opery, operetki, filharmonie, zespoły pieśni i tańca, orkiestry) i inne instytucje kultury (np. muzea, biblioteki, domy kultury, galerie).
Instytucji artystycznych dotyczy szereg nowych regulacji. Przewidują one m.in. że artyści (aktorzy, muzycy, itp.) będą zatrudniani na podstawie umowy sezonowej, będącej umową na czas określony - od 1 do 5 sezonów.
Artyści wykonawcy, mający 15-letni staż pracy na podstawie sezonowych umów artystycznych, będą mieli po tym okresie prawo do zawarcia umowy na czas nieokreślony.
W projekcie, podkreślono w komunikacie, zaproponowano również uzupełnienie, w formie zapisu ustawowego, zakazu prowadzenia przez artystę działalności na rzecz innych podmiotów bez zgody pracodawcy.
Może to dotyczyć na przykład aktora zatrudnionego na etacie w teatrze, a jednocześnie zamierzającego występować w filmie, w reklamie, serialu telewizyjnym itp., albo muzyka zatrudnionego w filharmonii na etacie i podejmującego dodatkową pracę.
Pracodawca - czyli dyrektor teatru lub filharmonii - może taką zgodę uzależnić od uzyskania rekompensaty od podmiotu, na rzecz którego pracownik artystyczny będzie świadczył pracę, w przypadku poniesienia rzeczywistych kosztów (np. kosztów odwołania spektaklu, koncertu, kosztów dodatkowych prób i wprowadzenia jako zastępstwa nowego wykonawcy). (PAP)
par/ bk/
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.