Chodzi o inicjatywę "Dobre Wsparcie", której pomysłodawcą jest Fundacja Nauka dla Środowiska związana z Politechniką Koszalińską. To jedyny projekt z Polski, który zakwalifikował się do finału konkursu Komisji Europejskiej "RegioStars Awards 2019".
Konkurs promuje wzorcowe, innowacyjne i wytyczające nowe ścieżki rozwoju projekty unijne realizowane w ramach polityki spójności. Spośród 199 zgłoszeń wytypowano 24 finalistów w 5 kategoriach. Projekt "Dobre Wsparcie" startuje w kategorii zwalczanie nierówności i ubóstwa. Na koszalińską inicjatywę można zagłosować TUTAJ.
W "Dobrym Wsparciu" chodzi o stworzenie systemu sąsiedzkich usług opiekuńczych dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Osoba niesamodzielna może liczyć na zrobienie porządków, gotowanie, pomoc w dotarciu do lekarza, urzędu, wypełnieniu dokumentów. A także na to, że z opiekunem spędzi mile czas - na spacerze, w kinie, kawiarni lub po prostu na rozmowie.
Do tego niebawem zostanie zaprezentowana specjalna aplikacja mobilna, która pozwoli osobie objętej projektem w prosty i szybki sposób wezwać pomoc w sytuacji kryzysowej.
Opiekunem w ramach projektu może zostać wolontariusz Caritas, sąsiad (ale niespokrewniony). Wykonywana praca jest wynagradzana finansowo.
Jak mówi ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, obecnie w diecezji zgłosiło się ponad 30 opiekunów, którzy świadczą usługi ponad 150 osobom, m.in. z Koszalina, Białogardu, Wałcza, Kalisza Pomorskiego, wiosek w pobliżu Bobolic. O działaniu projektu pisaliśmy w materiale: Dobre wsparcie dla niesamodzielnych.
Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji Nauka dla Środowiska, projekt "można porównać do Ubera oferującego system sąsiedzkich usług opiekuńczych. Z systemu korzystać można na komputerze poprzez portal, który zintegrowany jest z aplikacją mobilną. System jest autonomiczny, łączy lokalnych użytkowników (gminy, ośrodki pomocy społecznej, firmy opiekuńcze, rodziny) bez konieczności korzystania z kosztownego telecentrum".
Partnerski projekt "Dobre Wsparcie" Fundacji Nauka dla Środowiska realizowany jest wspólnie z województwem zachodniopomorskim, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej oraz Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Do 9 września można głosować na projekt TUTAJ. 9 października w Brukseli odbędzie się gala rozdania nagród.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.