Nawiązując do miejsca obrad, podziękował metropolicie warmińskiemu abp. Wojciechowi Ziembie za zaproszenie Episkopatu i wskazał, że spotkanie to będzie intensywnym przeglądem „nie tylko bogatej historii liczącej 750 lat Kapituły Warmińskiej z chlubą jej dziejów Mikołajem Kopernikiem, ale także staje się wglądem w bogatą współczesność archidiecezji i Metropolii Warmińkiej”.
Arcybiskup Michalik powitał w gronie Konferencji Episkopatu Polski nowego prymasa, arcybiskupa gnieźnieńskiego Józefa Kowalczyka. Podziękował mu za długoletnią posługę w roli nuncjusza apostolskiego w Polsce.
Biskupi otrzymali materiał dotyczący zagadnień jakie znajdą sięw programie obrad. To m.in. przedstawienie stanu dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosawnym, przyjęcie znowelizowanego regulaminu, określającego prace Konferencji Episkopatu Polski, i projektów listów Episkopatu, sprawy liturgiczne, wybory do gremiów Konferencji.
Arcybiskup Michalik prosił o zwrócenie uwagi na trudności i prześladowania Kościoła w świecie. Jako przewodniczący Episkopatu otrzymał on listy z apelami o modlitwę za chrześcijan z Ziemi Świętej, Turcji i Iraku.
„Naszą konferencję odbywamy w okresie powodzi, która dotknęła w szczególny sposób 15 z naszych diecezji. Dzisiejsze prace uwzględniają ten temat, ale już teraz dziękuję Caritas Polskiej za kierowanie i koordynowanie pomocy wobec poszkodowanych” – powiedział abp Michalik.
Przewodniczący Episkopatu odniósł się także do mających się odbyć w niedzielę wyborów prezydenckich. „W tych wyborach, podobnie jak i w parlamentarnych trzeba widzieć dobro Kościoła w Polsce i dobro samej Polski, a tym dobrem jest zwycięstwo etyki, moralności w życiu publicznym, przejawiającej się w trosce o rodzinę bezwzględną obronę życia, o etykę świata pracy, kulturę żyycia publicznego” – zaznaczył
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.