Müller: Premier rozmawiał z von der Leyen o tekach dotyczących gospodarki, transportu i energetyki

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowego spotkania z nową szefową Komisji Europejskiej rozmawiał o tekach, które interesują Polskę, w tym dotyczących kwestii gospodarczych, transportu i energetyki - poinformował w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował po spotkaniu z nową szefową KE Ursulą von der Leyen, że polskim kandydatem na stanowisko komisarza w Unii Europejskiej jest szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szef rządu stwierdził, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o tym, jaką tekę obejmie Szczerski.

Müller podkreślił, że von der Leyen dobrze oceniła kandydaturę Szczerskiego, ale był to jeden z kolejnych etapów rozmów między premierem Mateuszem Morawieckim a nową szefową KE.

Pytany, czy istnieje możliwość, że PE nie zgodzi się na kandydaturę Szczerskiego i ją zablokuje, wyraził nadzieję, że tak się nie stanie. "Wiemy, że emocje polityczne buzują w Parlamencie Europejskim i bardzo często decyzje nie są podejmowane w sposób merytoryczny, lecz emocjonalny, ale nową Komisję Europejską Parlament Europejski akceptuje w całości, a nie każdego (komisarza - PAP) osobno. Opinie na temat kandydatów są osobne, ale ostateczne głosowanie jest wspólne" - mówił Müller.

Rzecznik rządu ocenił, że podczas indywidualnego przesłuchania w PE mogą pojawić się "ataki ze strony lewicy europejskiej". "Musimy się z tym liczyć, ale to nasz kandydat i jesteśmy przekonani, że będzie bardzo dobrym komisarzem" - dodał.

Müller podkreślił, że von der Leyen dopiero w czwartek dowiedziała się oficjalnie, że Polska zaproponuje kandydaturę do KE obecnego szefa gabinetu prezydenta.

Rzecznik rządu został także zapytany oto, na jaką tekę może liczyć Szczerski. "Rozmawialiśmy o kwestiach związanych z gospodarką, bo te teki nas interesują, ale też ważne są kwestie związane z transportem, energetyką, bo w tym obszarze chcielibyśmy się poruszać" - dodał.

Pytany, czy premier przedstawił listę tek von der Leyen, które interesowałyby Polskę, odpowiedział, że "te wymienione padły podczas rozmowy".

"Ze strony pani przewodniczącej widziałem absolutne zrozumienie, co do kwestii, które poruszamy i obszarów, które nas interesują" - podkreślił Müller.

«« | « | 1 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
7°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
15°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
wiecej »