Wyzwania dla przedsiębiorczości na kontynencie południowoamerykańskim 200 lat po uniezależnieniu się tego regionu w świetle encykliki Caritas in veritate.
To temat sympozjum z udziałem przedstawicieli duchowieństwa i przedsiębiorców z 12 krajów tej części świata. Trwa ono w dniach 17-18 czerwca w Cachabambie w Boliwii. Odbywające się już po raz dziesiąty spotkanie zostało zorganizowane przez Radę Episkopatów Ameryki Łacińskiej CELAM oraz międzynarodową federację katolickich stowarzyszeń przedsiębiorczości UNIAPAC.
Otwierając obrady boliwijski kardynał Julio Terrazas Sandoval podkreślił potrzebę pamiętania o ubogich i o chrześcijańskiej tożsamości ludzi zaangażowanych w działalność gospodarczą. Inni z uczestników sympozjum mówili o społecznych celach przedsiębiorczości, które są szersze niż jedynie ekonomiczny zysk. Wskazywano także na potrzebę zmiany stylu zarządzania podmiotami gospodarczymi na bardziej odpowiedzialny oraz otwarty na oczekiwania i potrzeby społeczne. Inną kwestia to polityczna rola gospodarki jako czynnika ugruntowującego niepodległy byt danego kraju i podmiotowość jego obywateli. Postulowano także „nową syntezę teologiczną na rzecz praktyki społecznej i gospodarczej w zglobalizowanym świecie”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.