Przebywających z wizytą we Wrocławiu krewnych św. Edyty Stein przyjął w poniedziałek 21 czerwca na audiencji abp Marian Gołębiewski.
W serdecznej rozmowie goście ze Stanów Zjednoczonych podzielili się z metropolitą wrocławskim osobistymi wspomnieniami. Suzanne Batzdorff, siostrzenica św. Edyty, zapowiedziała m.in. wydanie własnych pisanych z perspektywy rodzinnej i żydowskiej wspomnień poświęconych świętej.
Na ręce abp. Gołębiewskiego bliscy św. Edyty złożyli też wyrazy wdzięczności za życzliwe przyjęcie, z jakim spotkali się we Wrocławiu i za troskę o dawny dom rodziny Steinów, który obecnie jest siedzibą Towarzystwa im. Edyty Stein i miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych.
Spotkanie w rezydencji arcybiskupa wrocławskiego jest zwieńczeniem kilkudniowego pobytu 10 członków rodziny Stein w Polsce. Dla większości jest to pierwsza wizyta w kraju ich pochodzenia i szansa na poznanie bogatej jego historii i teraźniejszości. W niedzielę 20 czerwca odwiedzili oni Lubliniec - miasto, z którego pochodzili dziadkowie św. Edyty Stein.
Dzień wcześniej w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej doszło do spotkania gości z przedstawicielami władz i mieszkańcami Wrocławia.
Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej, jako jedenaste dziecko Zygmunta i Augusty z domu Courant. Jej pasją była filozofia. Zyskała wielkie uznanie Edmunda Husserla, twórcy fenomenologii, pod którego kierunkiem studiowała. Następnie już jako doktor filozofii i świetnie zapowiadający się naukowiec przeżyła nawrócenie i w 1922 roku przyjęła chrzest w Kościele katolickim. Przywdziała karmelitański habit, przyjmując w zakonie imię Teresy Benedykty od Krzyża.
Podczas masowego aresztowania Żydów w Holandii nie ominięty został także klasztor sióstr karmelitanek w Echt. Edyta wraz z siostrą Różą zostały aresztowane i wywiezione do Auschwitz. Tydzień po aresztowaniu obie zginęły w komorze gazowej. Ich ciała zostały spalone.
Jan Paweł II ogłosił Edytę Stein błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec 1 maja 1987 roku w Kolonii, a świętą – 11 października 1998 roku w Rzymie. Rok później ogłosił ją współpatronką Europy.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.