Dziennikarstwo wymaga „kompetencji, profesjonalizmu i odpowiedzialności, które gwarantują obiektywizm, pluralizm i wolność”.
Te słowa skierował do przedstawicieli mediów abp Julián Barrio w Santiago de Compostela. W ramach Jubileuszowego Roku Kompostelańskiego do grobu Apostoła Jakuba przybyli w pielgrzymce członkowie Katolickiej Unii Dziennikarzy (Unión Católica de Periodistas – UCIPE).
Abp Barrio przypomniał, że prawda jest kamieniem węgielnym społeczeństwa informacji. Jeśli treść tego, co się przekazuje jest błędna, to “nie ułatwia się dojścia do właściwych sądów i podjęcia adekwatnych decyzji”. Dlatego też misja dziennikarza polega na służbie integralnej prawdzie o człowieku i jego godności. Zadaniem dziennikarza jest “danie społeczeństwu wszystkich elementów, które pomogłyby mu zrozumieć rzeczywistość” bez pomijania “wymiaru religijnego, który nie może być wymazany w sercu człowieka”. “Prawda jest podstawą etyki. To prowadzi was do postawienia sobie pytania o sens waszego ludzkiego i chrześcijańskiego powołania w świecie komunikacji” – podkreślił abp Julián Barrio.
W tradycyjnej modlitwie przy grobie apostoła Jakuba Rafael Ortega Benito, przewodniczący UCIPE, przypomniał apel Jana Pawła II do dziennikarzy, aby budowali nadzieję, dobro i budzili wrażliwość na wartości transcendentne. W wielu mediach „dąży się do narzucania śmieci informacyjnych” zamiast rzetelnych informacji. W chwili obecnej w Hiszpanii chce się „narzucić kulturę śmierci” i „zmusić religię do milczenia”. W tej sytuacji trzeba domagać się jej prawomocnego miejsca na wszystkich płaszczyznach życia społecznego i jej niezbędnego uczestnictwa w dialogu społecznym. Rafael Ortega Benito przypomniał postać błogosławionego dziennikarza Manuela Lozano Garrido. Uważał on dziennikarstwo za służbę pozbawioną wszelkiej ideologii. Wierność katolicka powinna leżeć u podstaw „każdej informacji, która ma być autentyczna i szczera” – podkreślił przewodniczący Katolickiej Unii Dziennikarzy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.