Z wizytą do Polski przybywa w środę przewodniczący Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion. Jego wcześniejsza, lutowa wizyta nie doszła do skutku; została odwołana w ostatniej chwili.
Głównym celem wizyty metropolity Hilariona w Polsce jest udział w kolejnej turze rozmów przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski i Patriarchatu Moskiewskiego. Tematem będzie przygotowanie wspólnego dokumentu o wkładzie obydwu Kościołów w dzieło pojednania obu narodów - polskiego i rosyjskiego.
Rozmowy odbędą się w najbliższy czwartek w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Po ich zakończeniu odbędzie się konferencja prasowa z udziałem metropolity Hilariona.
Dzień wcześniej, w środę, metropolita Hilarion spotka się ze zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolitą Sawą oraz weźmie udział w prezentacji książki patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla pod tytułem "Wolność i odpowiedzialność. W poszukiwaniu harmonii".
W skład delegacji rosyjskiej, której przewodniczyć będzie metropolita Hilarion, wchodzą: jego zastępca ihumen Filip Riabych oraz sekretarz do spraw zagranicznych tegoż wydziału ks. Siergiej Zwonariow.
Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będą: prymas Polski-senior abp Henryk Muszyński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik oraz przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Ekumenizmu bp Tadeusz Pikus.
Poprzednie spotkanie (ale bez udziału metropolity Hilariona) odbyło się w Warszawie 26 lutego tego roku. Wówczas, jak głosił oficjalny komunikat, "postanowiono rozpocząć prace nad projektem wspólnego dokumentu na temat wkładu obu Kościołów w dzieło pojednania między narodami Rosji i Polski. Omówiono tematy przyszłego dialogu i zaproponowano powołanie dwustronnej komisji złożonej z przedstawicieli obu Kościołów.
Postanowiono wówczas, by do dialogu zaprosić także przedstawicieli Kościoła Prawosławnego w Polsce i Kościoła Katolickiego w Rosji. W ślad za tym strona rosyjska, jak i polska powołała zespoły redagujące projekt dokumentu. Oba projekty będą tematem czwartkowych rozmów w Warszawie.
Na spotkaniu w lutym postanowiono także, że w prace zespołu polskiego zostanie włączony w charakterze konsultanta przedstawiciel Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a do zespołu rosyjskiego reprezentant Kościoła Katolickiego w Federacji Rosyjskiej.
Sygnatariuszami dokumentu będą dwa Kościoły: Rosyjski Kościół Prawosławny i Kościół Katolicki w Polsce.
Metropolita Hilarion miał przyjechać do Warszawy 26 lutego. Jego wizyta została w ostatniej chwili odwołana; nie przyjechał do Polski z powodu kłopotów komunikacyjnych, gdyż nie dotarł na lotnisko w Moskwie - informowała wówczas Konferencja Episkopatu Polski. Rzecznik KEP ks. Józef Kloch w przesłanym PAP komunikacie wyjaśniał, że metropolita Hilarion "zdecydowanie zamierzał przyjechać z Moskwy do Warszawy i miał też wykupiony bilet z Warszawy do Paryża, gdzie miał się udać na następne spotkanie". "Problemy z komunikacją w Moskwie przeszkodziły mu w dotarciu na lotnisko z powodu wielkiego natężenia ruchu" - podał ks. Kloch. Poinformował też, że metropolita rozmawiał o tym telefonicznie z prymasem Polski abp. Henrykiem Muszyńskim, współprzewodniczącym grupy kontaktowej i prosił o rozpoczęcie rozmów. Zaproponował też uzgodnienie nowej daty i miejsca przyszłego spotkania.
Sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik w udzielonym wcześniej PAP wywiadzie wyraził nadzieję, że po wizycie Hilariona rozpoczną się konkretne prace nad dokumentem.
"Dokument o pojednaniu - jak dobrze pójdzie - ma być przygotowany jeszcze w tym roku. Niewykluczona jest nawet przy tej okazji wizyta patriarchy rosyjskiego Kościoła prawosławnego Cyryla w Polsce" - zapowiedział w wywiadzie bp Budzik. Mówił w nim, że są to jednak jeszcze sprawy dość odległe; wszystko będzie zależało od tego, jak proces dialogu i pojednania będzie przebiegał. Zaznaczył też, że Episkopat Polski jest zdania, iż nie należy się w tej kwestii spieszyć, ponieważ sprawa pojednania ma wymiar historyczny.
Sekretarz Episkopatu zastrzegł, że polsko-rosyjski dokument "nie będzie rozwiązaniem wszystkich problemów, tylko byłby początkiem trwałego dialogu; sygnałem, że musimy budować na wspólnych fundamentach chrześcijańskich". Dodał, że nasze narody bardzo wiele łączy, ponieważ nasze kultury i nasze tradycje narodowe wyrastają z chrześcijaństwa. "I na fundamencie chrześcijaństwa początek takiego dialogu, początek procesu pojednania jest możliwy" - uważa bp Budzik.
Hilarion to najbliższy współpracownik zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryla. Stoi na czele Wydziału ds. Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, tj. cerkiewnej dyplomacji.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.