W Japonii przez 10 dni trwa modlitwa o pokój. Z tej okazji przewodniczący japońskiego episkopatu wystosował przesłanie, w którym odnosi się także do zbliżającej się wizyty Papieża Franciszka w tym kraju.
Abp Mitsuaki Takami, w swoim przesłaniu opublikowanym w rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki, wspomina podróż apostolską Jana Pawła II do kraju Kwitnącej Wiśni, jaką odbył on w lutym 1981 r. Wtedy to, w Hiroszimie, Papież Polak zwrócił się z gorącym apelem o pokój. Od następnego roku Kościół w Japonii rozpoczął tradycję dziesięciodniowych modlitw o pokój. Prawie 39 lat po tym wydarzeniu kraj ten odwiedzi Franciszek.
Arcybiskup Nagasaki podkreśla, że kard. Bergoglio odkąd został wybrany na Stolicę Piotrową nie ustaje w głoszeniu orędzia pokoju i wzywa do likwidacji broni atomowej. Watykan był jednym z trzech krajów, które jako pierwsze ratyfikowały historyczny Traktat o Zakazie Broni Jądrowej, przyjęty przez ONZ w 2017 r. Franciszek zawsze zwraca uwagę, że pokój nie powinien opierać się na równowadze sił, ale na sprawiedliwości, integralnym rozwoju istoty ludzkiej i poszanowaniu praw człowieka – mówi japoński hierarcha.
Modlitwa o pokój w Japonii trwa od 6 do 15 sierpnia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.