Specjalną wystawę w Muzeum Archidiecezjalnym i album wydany przez Księgarnię Świętego Jacka przygotowano z okazji przypadającej w tym roku 25. rocznicy święceń biskupich metropolity katowickiego abp Damiana Zimonia.
Oryginalne mitry i ornaty (m. in. ofiarowany przez katolików z Afryki), liczne rzeźby i obrazy, pamiątki i ponad sto fotografii można zobaczyć od 24 czerwca br. w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach na wystawie zatytułowanej „Dokumenty obecności życzliwości”. Prezentuje ona dokumenty i pamiątki związane z posługa metropolity katowickiego. Otwierając wystawę dyrektor muzeum, ks. Henryk Pyka zwrócił uwagę, że trwająca już ćwierć wieku posługa abp Zimonia wpisała się na trwałe nie tylko w dzieje Kościoła lokalnego, ale również całego regionu...
Można również zobaczyć publikacje metropolity katowickiego, nagrody i wyróżnienia, które otrzymał. Jest dokumentacja obecności abp. Zimonia w Piekarach Śl., liczne dowody życzliwości i wdzięczności od wiernych archidiecezji. Zostałe tez pokazany jeko pasterz wśród swoich owieczek z dobrym słowem, pocieszeniem, życzeniami i kapłan zaangazowany na rzecz misji. W czasie wystawy prezentowany jest również film poświęcony osobie metropolity katowickiego. Dodatkowym „prezentem” dedykowanym metropolicie katowickiemu jest wystawa malarstwa na szkle Janiny Jarosz Walczakowej-Budzisz z Zakopanego. Ma ona związek ze sposobem, w jaki abp Zimoń spędza czas wolny, z jego miłością do górskich wędrówek, do natury, a także związana jest z charakterystycznym dla niego szybkim nawiązywaniem rozmowy z napotykanymi ludźmi.
Wystawę można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym do końca września br.
Księgarnia św. Jacka na 25. rocznicę sakry biskupiej metropolity katowickiego abp Damian Zimonia przygotowała album zatytułowany „Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego” (tak brzmi zawołanie biskupie abp Zimonia). Album pokazuje metropolitę katowickiego jako duszpasterza, ale też jako „syna tej ziemi”, jako pielgrzyma i „konsekratora świątyń”, jako promotora kultury i nauki i jako „jednego z nas”. Wśród mnóstwa zdjęć są te, pokazujące go w sytuacjach oficjalnych i jak i to, na których widać go prywatnie. W książce znalazło się wiele ciekawostek, takich jak na przykład dokładne kalendarium jednego roku duszpasterskiej posługi, pokazujące ile i jakich zajęć wypełnia życie arcybiskupa.
W tekście otwierającym album można przeczytać: „29 czerwca dwadzieścia pięć lat temu był piękny, słoneczny dzień. Katowicką katedrę Chrystusa Króla wypełniły tłumy ludzi, którzy przyszli przywitać swojego nowego biskupa. Wspominając tamten czas abp Zimoń mówił, że nie spodziewał się, iż zostanie pasterzem Kościoła katowickiego. ‘Nie wiem, co o tym zdecydowało, że wskazano na mnie’ - wyznał w jednym z wywiadów. A po chwili dodał: ‘Choć może jednak coś przeczuwałem…’”.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.