Ponad tysiąc podpisów zebrano już pod inicjatywą na rzecz nadania imienia św. Jakuba miastu Szczecin. Św. Jakub Apostoł jest od ponad 800 lat patronem szczecińskiej katedry, a także opiekuje się pielgrzymami.
Św. Jakub jest pochowany w Santiago de Compostela w Hiszpanii i tam pielgrzymują mieszkańcy z całej Europy. - Szlaki św. Jakuba zostały wpisane jako wspólne dziedzictwo kulturowe całej Europy, a Szczecin znajduje się na tym szlaku - mówi ks. Paweł Ostrowski z bazyliki archikatedralnej w Szczecinie. - Wiemy, że od Kłajpedy wędrowano szlakiem pomorskim przez Szczecin i tu się zatrzymywano i wyruszano w dalszą drogę.
Wybór patrona spośród świętych jest kojarzony ze specyfiką danego miasta, a przez Szczecin przebiegają szlaki św. Jakuba - kontynuuje ks. Ostrowski, który zaraz dodaje, że to nie jedyny argument przemawiający za przyjęciem imienia św. Jakuba przez miasto Szczecin.
- Trzeba powiedzieć, że duże znaczące miasta, metropolie mają swoich patronów i możemy porównać znane obchody ku czci św. Marcina w Poznaniu, który jest patronem tego miasta - tłumaczy ks. Ostrowski. - Myślę, że stolica Pomorza Zachodniego także zasługuje na to, żeby mieć opiekuna, orędownika, ale także będzie posiadała osobę, która będzie symboliczną dla tego miasta i przyczyni się do promocji i rozpoznawania miasta przez posiadanie takiego patrona.
Wśród innych miast z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej patronem Stargardu Szczecińskiego jest św. Jan Chrzciciel, natomiast Pyrzycom patronuje św. Otton. W innych regionach kraju św. Jakub jest już patronem Olsztyna i Lęborka.
Szczecinianie mogą składać podpisy przynajmniej do końca czerwca m.in. w sklepiku katedralnym, w lipcu mają one trafić do rady miasta. Więcej szczegółów na stronie www.szczecin.jakubowy.pl
25 lipca w jego święto w szczecińskiej katedrze odpustem parafialnym będzie kończył się II Jarmark Jakubowy, a kilka dni później ze Szczecina wyjdzie jedna z najdłuższych w Polsce pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.