"Giń tak, jak zginął twój Bóg". W XXI wieku chrześcijanie ciągle przybijani są do krzyży

We Wrocławiu powstaje Stacja Dialog. Wystawy, prelekcje, spotkania, projekcje filmów - wszystko na temat prześladowań i wolności religijnej.

Aż trudno w to uwierzyć, że co siódmy chrześcijanin na świecie żyje w lęku i strachu, że w każdej chwili może stracić pracę, dach nad głową, może być wygnany ze swojej ojczyzny, zamknięty w więzieniu, czy poddawany torturom.

W XXI wieku chrześcijanie ciągle przybijani są do krzyży. Umierają tak, jak umierał Jezus przez dwoma tysiącami lat. Najmłodszy chrześcijanin, o którym wiemy, a który w Syrii przed trzema laty godzinami konał przybity do krzyża, miał zaledwie 12 lat.

- Nad głowami sześciu chrześcijan w Sudanie umieszczono szyderczy napis, który głosił: "Giń tak, jak zginął twój Bóg". Kilka tysięcy chrześcijański kobiet, od dziewczynek po dojrzałe kobiety, jest sprzedawanych na targach niewolników jako nałożnice seksualne za 15-20 dolarów. Najmłodsza z nich miała zaledwie 5 lat - informuje ks. Rafał Cyfka ze Stowarzyszenia Papieskiego „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Organizacja otwiera niedługo swoje biuro regionalne w stolicy Dolnego Śląska. „Stacja Dialog” ulokowana będzie w Hali Głównej wrocławskiego Dworca PKP. To doskonała lokalizacja, by zwrócić uwagę podróżujących, turystów i mieszkańców na temat prześladowań i dyskryminacji.

- Chcemy wejść do Wrocławia z dialogiem na temat wolności religijnej nie tylko w kontekście chrześcijan, ale także i tych wspólnot, którym we współczesnym świecie odmawia się prawa do istnienia, jak np. jezydzi na terenach Iraku czy Syrii - mówi ks. Rafał Cyfka, który objął funkcję dyrektora Biura Regionalnego PKWP we Wrocławiu.

Projekt pomieszczenia zakłada stworzenie bramy wejściowej z czterech murów, które zapisywały się w historii ludzkości. Dwa z nich stoją dzisiaj. To mur w Palestynie i mur stworzony przez Donalda Trumpa oddzielający Meksyk i Stany Zjednoczone. Pozostałe dwa już nie istnieją. Chodzi o mur getta warszawskiego i mur berliński.

- Mają pokazywać, że z podziałów budowanych pomiędzy ludźmi nie wynikało i nie wynika nic dobrego. My będziemy szukać tego, co nas łączy, wskazując tym samym wszelkie formy ekstremizmu religijnego i ateistycznego, które stoją na przeszkodzie dialogu - zapowiada ks. Cyfka.

W Stacji Dialog znajdzie się miejsce na przestrzeń wystawową np. na ekspozycje czasowe pokazujące życie wspólnot czy pojedynczych osób przeżywających prześladowania, terroryzm i wojny. Np. zobaczymy tam zdjęcia ze wschodniej Ukrainy objętej działaniami wojennymi czy fotografie społeczności religijnych prześladowanych przez tzw. Państwo Islamskie, a także rysunki dzieci z Syrii, przedstawiające ich wyobrażenia wojny, która tam wciąż się toczy.

Zaplanowano także część kawiarniano-dyskusyjną, dokąd każdy ma zaproszenie na dobrą kawę i przekąski. Datę otwarcia ustalono na koniec listopada.

- Jesteśmy otwarci na każdego, kto chce rozmawiać, dlatego liczymy na współpracę z wieloma instytucjami np. miejskimi. U nas będzie możliwość zorganizowania spotkania, debaty, konferencji ze względu na specjalnie do tego wydzieloną przestrzeń - mówi ksiądz dyrektor. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Czwartek
rano
27°C Czwartek
dzień
27°C Czwartek
wieczór
24°C Piątek
noc
wiecej »