Rany od kul u ofiar z Flotylli Wolności

Siedem z dziewięciu ofiar izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności wiozącą zaopatrzenie dla Strefy Gaz miało rany od pocisków z broni palnej, w tym pięciu z nich rany postrzałowe głowy - informują raporty z sekcji zwłok przeprowadzonych w Turcji.

Dokumenty te agencja AFP otrzymała we wtorek od adwokatów rodzin propalestyńskich działaczy z tureckiego promu "Mavi Marmara", statku flagowego flotylli, zabitych z 31 maja podczas abordażu przeprowadzonego przez izraelskich komandosów.

Jak wynika z tych dokumentów, ofiary otrzymały łącznie 31 postrzałów. Świadczy to zdaniem tureckiego adwokata Yasina Divraka o tym, że izraelscy komandosi "strzelali, by zabić aktywistów, a nie żeby ich wziąć pod kontrolę".

Najmłodsza z ofiar, 19-letni Turek, który miał również paszport amerykański, został trafiony pięcioma kulami, w tym dwiema w głowę. Jedna z kul została wystrzelona z bliskiej odległości w twarz; ofiara otrzymała też postrzały w plecy i szyję.

38-letni dziennikarz Cevdet Kiliclar, wydawca internetowy z tureckiej organizacji pozarządowej IHH, wspierającej humanitarny konwój do Strefy Gazy, został postrzelony w głowę i odniósł trzy inne rany.

Eksperci medycyny sądowej nie byli w stanie stwierdzić, czy rany od kul z bliskiej odległości w ciałach pozostałych ofiar zostały oczyszczone po abordażu, ich stan nie pozwalał na zbadanie.

Izrael utrzymuje, że żołnierze działali w samoobronie, gdyż po abordażu na "Mavi Marmara" zostali zaatakowani prętami i nożami.

W wyniku operacji sił izraelskich na konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy stosunki między Turcją a Izraelem - krajami, które od dawna utrzymywały strategiczny sojusz na Bliskim Wschodzie, ochłodziły się.

Ankara zapowiedziała zredukowanie kontaktów militarnych i handlowych z Izraelem oraz wstrzymała rozmowy w sprawie projektów energetycznych, dotyczących m.in. dostaw gazu ziemnego i wody. Wezwała swego ambasadora z Izraela i zażądała międzynarodowego dochodzenia w sprawie ataku.

W poniedziałek odbyło się w Jerozolimie pierwsze posiedzenie izraelskiej komisji, która ma zbadać sprawę majowego ataku na flotyllę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-1°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »