Abp Skworc: Wybór prymatu Boga jest fundamentem bezpieczeństwa państwa

Abp Wiktor Skworc przewodniczył w katowickiej katedrze Mszy św. w intencji poległych, zamordowanych i zaginionych podczas II wojny światowej funkcjonariuszy Policji II Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich rodzin – ofiar terroru sowieckich komunistów i niemieckich nazistów. Modlono się także z racji 100. rocznicy utworzenia Policji Polskiej.

W Eucharystii uczestniczyli funkcjonariusze z Komendantem Głównym Policji gen. insp. dr. Jarosławem Szymczykiem i Komendantem Wojewódzkim nadinsp. dr. Krzysztofem Justyńskim na czele.

– Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym. Całe życie zostaje uładzone i uporządkowane. Wybór prymatu Boga jest też fundamentem bezpieczeństwa państwa oraz ładu moralnego i społecznego w nim – mówił abp Skworc, przypominając tekst pierwszej roty policyjnej. – Rota przysięgi, którą cytowałem, na początku i na końcu odwołuje się do Boga. Jest On Alfą i Omegą, pierwszą i ostatnią literą alfabetu policyjnej przysięgi i etosu policjanta. Tak właśnie służbę w tej formacji postrzegali jej założyciele - podkreślił hierarcha.

W homilii metropolita katowicki przypomniał także o ofierze policjantów złożonej w pierwszych dniach II wojny światowej. Uznani za "element niemożliwy do reedukacji", zostali rozstrzelani przez Sowietów. Największa mogiła śląskich oficerów policji znajduje się w Miednoje. Spoczywa tam 1231 funkcjonariuszy. – Jest w nas przekonanie graniczące z pewnością, zasiane do naszych serc, że istnieje ostateczna sprawiedliwość. Nie jakaś ludzkimi rękami uczyniona sądowa struktura czy machina, ale osobowa Miłość, która znajduje ludzi godnych siebie, szczególnie, jeżeli żyli Ewangelią i złożyli z siebie całopalną ofiarę – zaznaczył abp Skworc.

Nawiązując do przypadającego w sobotę święta Podwyższenia Krzyża, metropolita przypomniał, że Polacy powinni zebrać się pod krzyżem. Podkreślił, że dzięki ofierze Jezusa rzymskie narzędzie kaźni zyskało zupełnie inny wymiar. – Jest takie łacińskie powiedzenie: "Świat się zmienia, lecz krzyż mocno stoi". Łączy doczesne z wiecznym. Uczy kochać i przebaczać. Bóg zapłać poległym policjantom za lekcję miłości krzyża – mówił kaznodzieja.

Kończąc uroczystości w katedrze, metropolita katowicki nawiązał do odegranego podczas Mszy św. przez policyjną orkiestrę tematu z filmu "Misja". – Każdy z nas ma do spełnienia jakąś misję. Prośmy o to, byśmy ją pełnili wiernie i do końca – powiedział abp Skworc.

Po Mszy św. uroczystości były kontynuowane przy jedynym w Polsce Grobie Nieznanego Policjanta, który znajduje się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Kopyrda
  13.09.2019 20:04
  Wybor prymatu Boga nie jest problemem. Problemem sa ci, ktorzy twierdza, ze sa glosem Bozym i w zwiazku z tym sa przekonani o tym, ze maja monopol na prawde. I prblemem sa takze ludzie, ktorzy im bezkrytycznie wierza.
 • rob
  14.09.2019 12:51
  Owszem, również "prymat Boga" może stanowić trudność dla tych, którzy nie chcą się wypowiadać o czymś, co nie ma potwierdzenia w doświadczeniu. Choć niektórzy chcą naciągać pojęcie "boga" bardzo szeroko.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  wiecej »