Wielką Wyprawę Rowerową na Grunwald w rocznicę koronacji Matki Bożej Ostrobramskiej (2 lipca), rozpoczęła prologiem kolarskim z Miednik Królewskich do Wilna młodzież harcerska Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej i studencka Stowarzyszenia Jana Pawła II „Nie lękajcie się“.
To już XVII międzynarodowa wileńska pielgrzymka rowerowa pod przewodnictwem ks. hm. Dariusza Stańczyka. Natomiast 4 lipca grupę 27 uczestników, dziewcząt i chłopców, licznie żegnali wilnianie pod klasztorem św. S. Faustyny i pod Ostrą Bramą. Tegoż dnia nie zapomniano o 400.leciu zwycięskiej bitwy pod Kłuszynem hetmana Stanisława Żółkiewskiego nad wojskami rosyjsko-szwedzkimi.
Pielgrzymi zamierzają przejechać rowerami ok. 1200 km na szlaku pięknych zamków i sakralnych zabytków Litwy i Polski: Miedniki, Wilno, Troki, Merkine, Wigry, Tykocin, Łomża, Ostrołęka, Pułtusk, Czerwińsk n. Wisłą, Płock, Golub Dobrzyń, Brodnica, Nidzica, Grunwald, Kwidzyn, Sztum, Malbork. Hasłem wyprawy są słowa: Regna Regnum Poloniae et Magnum Ducatus Lituaniae, ora pro nobis! Patronką jest Królowa św. Jadwiga Wawelska.
Uśmiechnięta młodzież i pełna świadomości „misji jednoczenia współczesnych pokoleń Polski i Litwy w Unii Europejskiej“ wierzy w Opatrzność Bożą i swą rozwagę „na siodełku“, niczym rycerze króla Jagiełły i Wielkiego Księcia Witolda. Start z Miednik Królewskich, młodzieży w specjalnych koszulkach biało-czerwonych z wizerunkiem Ostrobramskiej i symboliką grunwaldzką, na trasę jest historycznie uzasadniony, gdyż 600 lat temu wyruszyła Chorągiew Rycerska Zamku Miednickiego i również tatarska z zamku Niemieża i Trok na bitwę zwycięską z Krzyżakami. Po nawiedzeniu cmentarza Rossa i mogił ludobójstwa w Ponarach grupa podążą w stronę Polski, a tam czeka ich wiele zamków i sanktuariów, szlaków Jagiellonów i Krzyżaków, zabytków wiekopomnej historii Obojga Narodów, zameldować się 15 lipca na Polach Grunwaldzkich.
Wyprawa odbywa się pod patronatem: Senatu Rzeczypospolitej, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Polskich Motocyklistów Rajdu „Katyń“, Akcji Wyborczej Polaków Litwy, Samorządu rej. Wileńskiego i wielu polskich mediów.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.