W dniach od 1 do 4 lipca br., w historycznej stolicy i siedzibie Prymasów Węgier w Esztergom, odbył się kolejny, doroczny Europejski Kongres Powołań, zorganizowany przez European Vocation Service, czyli Komisję do Spraw Powołań przy Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
W Kongresie uczestniczyło 53 delegatów z 15 krajów europejskich, m.in. z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Francji, Irlandii, Czech i Polski. Europejski Kongres Powołań jest okazją do spotkania dyrektorów krajowych centrów powołań, delegatów i krajowych duszpasterzy ds. powołań. Przedmiotem spotkania, refleksji i wspólnej modlitwy tegorocznego Kongresu, który odbywał się po oficjalnym zakończeniu Roku Kapłańskiego, stała się osoba kapłana jako świadka i animatora powołań. Oprócz wykładów prowadzonych m.in. przez abpa Jean-Louis Bruguesa, sekretarza Kongregacji Wychowania Katolickiego, bp Janosa Szekely, biskupa pomocniczego archidiecezji Esztergom-Budapest oraz prof. Mario Llanosa SDB z rzymskiego uniwersytetu Salesianum, zebrani mieli możliwość zapoznania się z konkretnymi sposobami pracy powołaniowej i promocji powołań, m.in. obecności tej tematyki w mediach.
Ważnym elementem spotkania była osobista wymiana doświadczeń z pracy powołaniowej, prowadzonej w różnych kontekstach kulturowych i społecznych, a także eklezjalnych. Uczestnicy Kongresu spotykali się również na codziennej modlitwie liturgią godzin, na wspólnej Eucharystii oraz odbyli pielgrzymkę do benedyktyńskiego opactwa w Pannonhalm.
Kongres zakończył się uroczystą Mszą świętą sprawowaną w Katedrze w Esztergom, której przewodniczył emerytowany arcybiskup i Prymas Węgier kard. Laszlo Paskai. Następny Kongres zaplanowano na przełomie czerwca i lipca 2011 roku, najprawdopodobniej w Hiszpanii. Przedstawicielami Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań z Polski na Kongresie byli: bp Wojciech Polak, delegat KEP ds. powołań i przewodniczący KRDP oraz przewodniczący EVS oraz ks. dr Marek Dziewiecki, krajowy duszpasterz powołań. W Kongresie wziął udział także wieloletni członek KRDP, a dziś jeden z zastępców sekretarza generalnego Franciszkańskiej Kurii Generalnej w Rzymie o. dr Sergiusz Bałdyga OFM. Po zakończeniu spotkania bp Wojciech Polak udał się do Budapesztu na krótkie spotkanie z Polonią węgierską.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.