400 osób przez całą noc szło do Matki Bożej Pokornej

Nocna pielgrzymka młodzieży wyruszyła o północy z gliwickiej katedry. Rano pielgrzymi doszli do Rud.

Nocna piesza pielgrzymka młodzieży z Gliwic do Rud odbyła się już po raz 13. W piątek późnym wieczorem, jeszcze przed całonocną wędrówką, pierwszym punktem programu był koncert w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II, później w gliwickiej katedrze zostało odprawione nabożeństwo.

Dokładnie o północy ok. 400 osób wyruszyło w drogę. Młodzieży towarzyszyło 20 księży. W sobotę rano, po ponad 20 kilometrach marszu, uczestnicy pielgrzymki dotarli do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

- W pielgrzymce wzięło udział dużo więcej młodzieży niż wcześniej. Szło nam się nadspodziewanie dobrze, bo po raz pierwszy od wielu lat nie padało. Doszliśmy godzinę przed zakładanym czasem - opowiada ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

- Najbardziej cieszy mnie to, że dużo młodych księży przyprowadziło młodzież ze swoich parafii i dali piękne świadectwo bycia z młodymi, zwłaszcza w obecnej atmosferze, gdy praca z młodzieżą jest narażona na trudności - zaznacza ks. Paś. - I cieszę się, że Matka Boża jest pokorna, czyli sprowadza nas na ziemię i pokazuje nam, żeby trwać w prawdzie przed Bogiem i samym sobą, żeby wrócić do codzienności i - tak, jak tej nocy - nie poddawać się.

Jak tłumaczy duszpasterz, hasło tegorocznej pielgrzymki - "Umocnieni w drodze" - ma przekonać młodych, by "ich wiara jeszcze bardziej zakorzeniała się w osobistej więzi z Chrystusem, sakramentach, kochaniu Boga i Kościoła".

Brak deszczu bardzo ucieszył też samych pielgrzymów, ale rano trudy wędrówki i tak mocno dały im się we znaki. - Szło się całkiem przyjemnie, ale ostatnia prosta była już bardzo męcząca. Od ostatniego przystanku do samych Rud droga była już dość żmudna. Ale atmosfera przez cały czas była dobra, a to jest najważniejsze - opowiada Paulina z Nieborowic, dla której była to druga nocna pielgrzymka.

Podobne spostrzeżenia ma inny pielgrzym, Mateusz z Gliwic, który do Rud wędrował nocą po raz pierwszy. - Przez ostatnią godzinę miałem już kryzys i ledwo szedłem, ale wiedziałem, że idę w tym celu, by tu dojść, i opłacało się - podkreśla.

O poranku Mszy w bazylice przewodniczył o. Tomasz Maniura OMI, oblacki duszpasterz młodzieży. W kazaniu przekonywał, że pójście za słowem Boga prowadzi do prawdziwego, pełnego życia, bo Bóg jest życiem.

- Dzisiaj bardzo wielu młodych boi się podejmować decyzji. Są uzależnieni od bycia wszechmogącymi: wszystko mogą, lecz nie wybierają niczego i stoją w miejscu. Boją się dokonać wyboru, bo mają świadomość, że stracą inne możliwości, ale wtedy nie potrafią iść do przodu - mówił oblat, zachęcając młodzież do odważnego decydowania o swoim życiu.

Po błogosławieństwie uczestnicy pielgrzymki zawierzyli się Matce Bożej Pokornej.

400 osób przez całą noc szło do Matki Bożej Pokornej   Szymon Zmarlicki /Foto Gość Poranek w bazylice.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  wiecej »