Badania genetyczne embrionów, powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia, nie są karalne - orzekł we wtorek niemiecki Trybunał Federalny.
Badanie embrionów poza łonem matki pod kątem chorób dziedzicznych, tzw. diagnostyka preimplantacyjna, nie narusza ustawy o ochronie embrionów - uznali sędziowie Trybunału.
Agencja dpa podkreśla, że orzeczenie to stwarza bezpieczeństwo prawne dla lekarzy, zajmujących się zagadnieniami płodności oraz dla par, korzystających z ich pomocy. Swą decyzją Trybunał Federalny potwierdził wyrok sądu krajowego w Berlinie, uniewinniający 47-letniego ginekologa i odrzucił rewizję, wniesioną przez prokuraturę.
Ów ginekolog przeprowadził badania genetyczne embrionów u trzech par z obciążeniami dziedzicznymi i zdecydował się na wszczepienie przyszłym matkom tylko tych embrionów, które nie miały żadnych defektów. Następnie sam się oskarżył, chcąc w ten sposób doprowadzić do wiążącego orzeczenia sądowego, zapewniającego lekarzom i przyszłym rodzicom bezpieczeństwo prawne.
Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje.
W Waszyngtonie rośnie zniecierpliwienie brakiem postępów w negocjacjach z Rosją.
Podkreślił, że delegacja do Katynia w kwietniu 2010 r. był misją ważną państwowo i historycznie.