Papież: Kalumnia to "diabelski rak"

Kalumnia i fałszywe świadectwo to "diabelski rak", "najbardziej podły sposób, by zniszczyć człowieka" - powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie. Dodał, że dotyka to także Kościoła.

"Wiemy, że kalumnia zawsze zabija", a "rodzi się z chęci zniszczenia reputacji drugiej osoby" - mówił papież w czasie spotkania z tysiącami wiernych na placu Świętego Piotra.

Następnie podkreślił, że oszczerstwa godzą też w Kościół. Ma to miejsce wtedy, jak wyjaśnił, gdy "z powodu żałosnych korzyści lub zatuszowania własnych uchybień ludzie łączą się, by oczernić kogoś".

W katechezie Franciszek zauważył również, że dzisiejszy Kościół jest "bogaty w męczenników". "Dziś jest więcej męczenników niż w początkach Kościoła, męczennicy są wszędzie. Kościół jest nasączany ich krwią" - dodał. Papież wyjaśnił, że męczennicy nie są "świętymi z obrazka", ale ludźmi "z krwi i kości", "prawdziwymi zwycięzcami".

Zwracając się do Polaków powiedział: "Historia Kościoła od samego początku jest związana z ewangelizacją przez głoszenie słowa, troskę o biednych i wierność Chrystusowi aż do męczeństwa". "Prośmy Pana, abyśmy i my mogli żyć życiem pełnym, dając świadectwo i przyjmując męczeństwo codziennej wierności Ewangelii i Chrystusowi" - dodał Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anonim (konto usunięte)
  25.09.2019 11:01
  Cieszy mnie to dzisiejsze pouczenie o VIII przykazaniu Dekalogu. Cieszy, bo przez jakiś czas czułem się odosobniony w myśleniu, że fałszywe świadectwo w tym szczególnie wypowiadane przez katolików jest złem.
  Ile to ton fałszywych oskarżeń w kierunku "innych" miałem okazje przeczytać także na katolickich forach. Szczególnie gdy fałszywie oskarżano wzajemnie przeciwników w poglądach politycznych, czy też w spojrzeniu na choćby LGBT.
  Może ta papieska katecheza coś nam pomoże?

  A co do "słów do Polaków" - świadectwem wiary jest pokorne przyjmowanie nawet męczeństwa, natomiast nie jest opowiadanie o nieprawdziwych prześladowaniach. W Polsce w ostatnich ponad 30 latach nie ma prześladowań Kościoła.
 • halinkaa
  28.09.2019 13:49
  papież boi się ludzkiego gadania, poprzedni byli chyba ponad to, albo nie było o czym gadać, równie złe od gadania jest promowanie poprawności politycznej, czyli samowychowanie do kneblowania zdrowego rozsądku i krytycznej oceny tego z czym ma się do czynienia tudzież powtarzania za innymi bezmyślnie jak stado baranów, bozia dała ludziom rozum, by z niego korzystali, u niektórych jednak ludów co prymitywniejszych powszechniejsze było posłuszeństwo przewodnikowi kierdla kosztem osobistej świadomości, ale to nie koniecznie dobry wzór
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
15°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
8°C Wtorek
rano
12°C Wtorek
dzień
wiecej »