11 lipca przypada kolejna niedziela papieska. Jej tematem będzie nauczanie Jana Pawła II z trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny, która przebiegła pod hasłem: „Do końca ich umiłował”. Wizyta odbyła od 8 do 14 czerwca 1987 r.
Kapłan u progu nowego tysiąclecia
Bardzo wiele miejsca – na tym polskim eucharystycznym szlaku - Papież poświecił szafarzom Eucharystii, kapłanom i ich formacji. Z nimi właśnie spotkał się w Tarnowie, odwiedził nowe seminarium w Szczecinie oraz dokonał masowych święceń kapłańskich w Lublinie. W swych proroczych słowach ukazywał polskim kapłanom perspektywy ich misji i wymagania na progu trzeciego tysiąclecia. Przygotowywał ich niejako na nowe, znacznie trudniejsze czasy. Przy okazji ostrzegał przed „oderwaniem się kapłanów od społeczeństwa”.
"Byłoby prawdziwym dramatem - mówił w Tarnowie - gdyby sytuacja bytowa księży, wolność od wielu codziennych udręk, z którymi muszą borykać się często świeccy, stworzyły pomiędzy duchowieństwem i wiernymi jakąś obcość. Jesteście z ludu i dla ludu. Pamiętajcie, że występujecie w imieniu Kościoła, który dziś w szczególny sposób wyraża swą
Polska potrzebuje nowej ewangelizacji
Zwieńczeniem wizyty było pamiętne wołanie Papieża o nową ewangelizację na ziemi polskiej, na placu Defilad w Warszawie. Tu właśnie, przed Pałacem Kultury i Nauki, dawniej imienia Stalina, w miejscu komunistycznych pochodów pierwszomajowych odprawiona został Msza św. zamykająca II Kongres Eucharystyczny.
„Nie zapominajcie – wołał Jan Paweł II – że nasza własna, polska Ojczyzna wciąż potrzebuje nowej ewangelizacji. Podobnie jak cała chrześcijańska Europa. Po setkach lat – i tysiącleciach – wciąż na nowo! Cała Europa stała się kontynentem nowego wielkiego wyzwania dla Ewangelii. I Polska też”.
Podczas tej Eucharystii wyniesiony został na ołtarze bp Michał Kozal, zamęczony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Papież ukazywał go jako człowieka, poprzez którego ukazała się „Chrystusowa władza miłości – przeciw obłędowi przemocy, zniszczenia, pogardy i nienawiści”. W przeddzień wieczorem Jana Paweł II modlił się żarliwie przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.
Papieskie wołanie o nową ewangelizację dla Polski i Europy zwieńczyła prowadzona osobiście przez Ojca Świętego procesja eucharystyczna ulicami stolicy: od Marszałkowskiej na Plac Zamkowy. Papież przebył ją klęcząc w milczeniu przed Najświętszym Sakramentem - na platformie samochodu - kaplicy. Było to przejmujące wezwanie Papieża, abyśmy nie zapominali o roli adoracji, która towarzyszyć winna naszemu życiu.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.